• BITCOIN/TL
  1088640,588
  % -0,05
 • ETHEREUM/TL
  58964
  % 0,68
 • RIPPLE/TL
  17.46
  % -0,50
 • BITCOIN CASH/TL
  6385.76,410
  % -0,90
 • LITECOIN/TL
  2000.35
  % -0,61
 • COSMOS HUB/TL
  267.25
  % 0,78
 • CARDANO/TL
  10.81
  % -2,31
 • TETHER/TL
  28.87
  % -0,21

Wall Street Hisse Senetleri GME ve AMC’ de % 50 Değer Kaybı

binance.gif

Wall Street Bets efsanesi, şüphesiz son birkaç ayda küresel finans piyasalarında yaşanan en ilginç şey. Bir grup Reddit kullanıcısı Wall Street’te kargaşa çıkarmayı başardı, ancak oyun bitti mi?

Ocak heyecanlı bir aydı. Wall Street Bets adlı bir grup , büyük hedge fonları karşısında Wall Street’e karşı bir protestoya dönüşen bir hareketi teşvik etti. Milyonlarca insan, bazı fonların belirli hisse senetlerindeki açık pozisyonlarına aşırı derecede maruz kaldığı gerçeğinden yararlanmak için ağırlık verdi, yani GameStop’un hisseleri GME’yi işaretledi.

Günler içinde, hisse senetleri% 600’den fazla artarak, bazı Wall Street hedge fonları için büyük bir kısa daralmaya ve mutlak kaosa neden oldu. Milyarlarca kayıp oldu.

Bununla birlikte, süreçte yaşananlar, mevcut sistemi karıştıran içsel sorunların daha da göstergesiydi. Ameritrade ilgili hisse senetlerinin alım satımını durdurdu , Robinhood ise kullanıcılara sadece satıp satın almalarına izin verecek kadar ileri gitti. Bu, birçok insanın, platformun, kullanıcıların fiyatları daha da yükseltmesine izin vermeyerek, kayıplarını sınırlamak için hedge fonlarına yardım etmeye çalıştığına inanmasına neden oldu.

NASDAQ’ın CEO’su bile devam etti söylemek potansiyel artmış sosyal medya sohbet eden durumlarda ticaretini durdurmak olabilir. Birçoğu, bunların serbest piyasa ilkelerine doğrudan muhalefet eden kararlar olduğunu ve daha kötüsü – perakende yatırımcıları toz içinde bırakırken ‘akıllı parayı’ korumayı amaçlayan hamleler olduğunu düşünüyordu.

Ama Oyun Bitti mi?

Birkaç gün sonra, en çok abartılan hisse senetlerini, yani GME ve AMC’yi çevreleyen çılgınlığın yerleştiği ve hatta belki de ortadan kalktığı görülüyor.

Bugünkü piyasa açılışının ardından, GameStop hisse senetleri bu yazının yazıldığı sırada açılış fiyatlarından yaklaşık % 63 düştü.

Hisse şu anda 28 Ocak’ta ulaşılan en yüksek seviyesinin kabaca yaklaşık % 80 altında olan 90 dolar civarında işlem görüyor.

Öte yandan, AMC Entertainment Holdings hissesi olan AMC var. Bu yazı yazıldığı sırada, açılış fiyatının yaklaşık % 50 altında işlem görüyor.

Görünüşe göre yutturmaca odaklı Wall Street Bets rallisinin yakıtı bitmiş. Yine de cin şişeden çıktı ve durumun daha da nasıl gelişeceğini görmek ilginç.

cryptopotato

binance.gif