• BITCOIN/TL
  567372,479
  % -0,54
 • ETHEREUM/TL
  39676
  % -0,80
 • RIPPLE/TL
  10.9
  % -0,76
 • BITCOIN CASH/TL
  2408.21,523
  % 0,16
 • LITECOIN/TL
  2003.83
  % 0,43
 • COSMOS HUB/TL
  224.23
  % 0,68
 • CARDANO/TL
  7.91
  % -0,13
 • TETHER/TL
  20.97
  % -0,06

Uzun zamandır beklenen Bitcoin soft fork Taproot, Speedy Trial’ı % 90’dan fazla sinyal blokuyla geçti. Kasım ayında hayata geçirilecek.

binance.gif

Bitcoin, belki de SegWit veya son yarılanma kadar önemli bir olay olan Taproot ile tarih yazmaya nihayet bir adım daha yaklaştı.

2017’den bu yana en önemli Bitcoin güncellemesi olan Taproot, nihayet madenciler tarafından onaylandı ve bu yıl Kasım ayında uygulamaya kilitlendi.

Taproot Sonunda Burada (Ya da Olacak)!

Merkezi olmayan yapısı nedeniyle, bir Bitcoin güncellemesinin dağıtımı bir onay sürecinden geçmelidir ve Core geliştiricilerinin iradesiyle dünyaya basitçe serbest bırakılamaz.

Taproot örneğinde, madenciler bir fikir birliğine varmak ve onu desteklemeye hazır olduklarına dair bir sinyal göndermek zorunda kaldılar. Zorlu bir dönemde çıkarılan blokların %90’ının bir sinyale sahip olması gerekiyordu ve bugün bu dönüm noktasına ulaşıldı .


Zorluk süresi, iki zorluk ayarı arasında geçen süredir. Bitcoin ağı, madencilerin katkıda bulunduğu hesaplama gücünü ve bu madencilerin çözmesi gereken algoritmaların zorluğunu dengeleyerek çalışır.

Buradaki fikir, madencilerin her 10 dakikada bir bir bloğu çözeceği kadar zor operasyonlar bulmaktır. Bununla birlikte, bazen daha fazla madenci ağa girer (böylece daha fazla hesaplama gücü ile bloklar biraz daha hızlı çıkarılır) veya bazıları makinelerini kapatır (madenciler bu sorunları çözmek için daha fazla acı çektikçe ağı tıkar ).

Çok fazla güç olduğunda, ağ yeniden ayarlama sırasında zorluğu otomatik olarak artırır (ve tam tersi, Çin’de birçok maden çiftliğini etkileyen selden sonra ne olduğunu görün ). Bu, genellikle iki haftada bir çıkarılan 2016 bloklarında bir gerçekleşir.

Taproot’u etkinleştirmek için oylama işlemi bu son 2016 blokları sırasında gerçekleşti ve Hızlı Deneme olarak biliniyor.

Madenciler Hızlı Deneme sırasında bir anlaşmaya varamasaydı, bir sonraki adım bir UASF (Kullanıcı Etkinleştirilmiş Yumuşak Çatal) olurdu. Bu işlem, ağ düğümlerini birbiriyle çatışmaya sokma riski taşıyordu.

Cryptopotato’nun daha önce bildirdiği gibi, ilk aktivasyon girişimi başarısız oldu, bu nedenle sinyalleşme süreci bir sonraki zorluk dönemine (şu anda içinde bulunduğumuz) ertelendi.

Neden Bu Kadar Önemli?

Taproot, daha güvenli, özel ve hafif işlemler vaat eden bir bitcoin yumuşak çatalıdır. İkincisi, işlemlerin yükünü hafifletmeye, bitcoin’i biraz daha ölçeklenebilir hale getirmeye ve işlem ücretlerini biraz düşürmeye yardımcı olduğu için ağ için özellikle önemlidir.

Taproot, mevcut ECDSA imzalarına alternatif olarak konumlandırılmış bir imzalama yöntemi olan Schnorr imzalarıyla el ele gelir. Bu imzaları etkinleştirdikten sonra, birkaç işlemi imzalamak için bir tür ana anahtar oluşturmak mümkün olacaktır. Ana anahtar aslında birkaç imzanın tek bir imzada birleştirilmesidir ve bu da işlemler daha az veri ürettiğinden potansiyel olarak yerden tasarruf sağlar.

Birçok BTC meraklısı, Taproot hakkında yalnızca Bitcoin blok zincirinin özelliklerini potansiyel olarak iyileştirebileceği için değil, aynı zamanda yatırımcılar arasında bir yükseliş işareti olarak görülebileceği için iyimser.

Ama diğerleri şüpheci. Bir örnek, Taproot’un onaylanması halinde zararlı olabileceğini savunan Edward Snowden’dir.

Şimdi kimin haklı olduğunu bulmak sadece bir zaman meselesi.

cryptopotato

binance.gif