• BITCOIN/TL
  1143119,722
  % 0,32
 • ETHEREUM/TL
  62639
  % 0,36
 • RIPPLE/TL
  17.94
  % 0,23
 • BITCOIN CASH/TL
  6559.71,725
  % -0,34
 • LITECOIN/TL
  2070.94
  % -1,12
 • COSMOS HUB/TL
  273.34
  % -2,36
 • CARDANO/TL
  11.27
  % -0,98
 • TETHER/TL
  28.93
  % -0,06

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini Destekliyor

binance.gif

Genellikle dünya merkez bankalarının merkez bankası olarak anılan BIS, 23 Haziran’da bir CBDC’nin nasıl olması gerektiğine dair tavsiyelerde bulundu.

Reuters tarafından bildirildiği üzere, dünya çapında yaklaşık 56 merkez bankası ve para otoritesinin, ticaret çevrimiçi olarak değiştikçe para birimlerini dijitalleştirmeye baktığını tahmin ediyor .

Bu ivme, çevrimiçi e-ticaret portallarının ve pandemi kaynaklı karantinaların ardından fiziksel nakit kullanımının düşmesiyle geliyor.

Büyük bankacılar ayrıca Bitcoin olarak merkezi olmayan para birimlerini bkz ve tehdit olarak “Büyük Tech”, özellikle Facebook gibilerine ve eskiden Terazi olarak bilinen kendi cryptocurrency Diem, planlarını.

BIS’deki İnovasyon Merkezi Başkanı Benoît Cœuré, CBDC’ler olmadan dijital paranın giderek büyük teknoloji firmalarının egemenliğine gireceği konusunda uyardı. Senaryoyu egemen paranın kontrolünün kaybı olarak nitelendirerek şunları ekledi

“Orası olmak istemediğiniz, hükümetlerin olmak istemediği bir yer”

Çin Lider CBDC Yarışı

Rapora göre Bahamalar, Ekim ayında Kum Doları olarak bilinen genel amaçlı bir CBDC’yi resmi olarak başlatan ilk ülke oldu.

Çin ikinci olma yolunda ilerliyor.

Bu ayın başlarında Çinli yetkililer , dijital para birimi/elektronik ödeme (DCEP) platformunun denemesi için Pekin vatandaşlarına 6,2 milyon dolarlık dijital para birimi dağıttı.

Pekin Yerel Mali Denetleme ve Yönetim Bürosu, vatandaşların iki bankacılık uygulaması kullanarak bağış başvurusunda bulunmalarına izin verdi. Hediye, bir parçası 200 Yuan (yaklaşık 30 $) değerinde “kırmızı paketler” kullanan bir piyango sisteminin parçasıydı.

Güneybatı şehri Chengdu, bu yıl Şubat ayında dijital para biriminde yaklaşık 40 milyon Yuan dağıttı. Shenzhen ayrıca Ekim 2020’de bir dijital para birimi denemesini tamamladı.

Çin ayrıca 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nda yabancı ziyaretçilerle denemeleri genişletmeyi planlıyor.

Daha Fazla Çalışma, Daha Fazla Düzenleme

Çin ilerlemeye devam ederken, Batı’daki hükümetler düzenleyici sıkıntılara ayak uyduruyor.

Bu ayın başlarında Cumhuriyetçi Maxine Waters , kripto para birimleri ve CDBC’leri ve bunların ABD ekonomisi üzerindeki etkilerini inceleyecek Finansal Teknoloji üzerine bir görev gücü duyurdu .

Nisan ayında CryptoPotato , dünya merkez bankalarının %70’inin kendi CBDC’lerini piyasaya sürmenin “hiçbir yerde” olmadığını ortaya koyan bir PwC raporuna atıfta bulundu .

cryptopotato

binance.gif