• BITCOIN/TL
  1146838,180
  % 0,95
 • ETHEREUM/TL
  62736
  % 0,81
 • RIPPLE/TL
  17.98
  % 0,50
 • BITCOIN CASH/TL
  6572.61,382
  % -0,10
 • LITECOIN/TL
  2078.07
  % -0,57
 • COSMOS HUB/TL
  274.08
  % -1,84
 • CARDANO/TL
  11.31
  % -0,44
 • TETHER/TL
  28.94
  % 0,18

Ukrayna Yasadışı Kripto Para Birimi Platformlarını Kapatıyor

binance.gif

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), başkent Kiev’de işlem ücretleri için %5-10 arasında ücret alan birkaç yasa dışı dijital varlık değişimini durdurdu. İlginç bir şekilde, bu mekanların müşterilerinden bazıları, ağı Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü’nde provokasyon eylemlerini finanse etmek için kullandığı bildirilen kitlesel protestoların organizatörleriydi.

Platformların Müşterileri – Çeşitli Suçlular

SBU , Kiev’deki gizli kripto para ticaret merkezlerini kapattığını açıkladı . Ağları, her dijital varlık işlemi için %5 ila %10 faiz aldı ve böylece aylık 1,1 milyon dolara kadar ciro elde ediyorlardı.

Bazıları suçlular, kara para aklayıcılar, çevrimiçi dolandırıcılar ve hatta kitlesel protesto organizatörleri olduğu için platformların toplu olarak yaklaşık 1000 müşterisi vardı. Dahası, soruşturma, bazı provokatörlerin Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü sırasında saldırı eylemlerini mekanlardan sağlanan fonlarla finanse ettiğini bildirdi.

SBU, 2021’in başından beri faaliyet gösteren söz konusu borsaların işlemlerin anonimliğini sağladığını açıkladı. Bu nedenle birçok kişi onları yasadışı faaliyetler için seçti.

Soruşturma kapsamında, yerel polis ofisleri aradı ve bilgisayarlara, cep telefonlarına, belgelere ve döviz cinsinden nakit paraya el koydu. Hangi cezanın uygulanacağı belli olmamakla birlikte, iddianameler yetkililerin süreci yürüteceği mahkemeye sunuldu.

İddia makamının, yasadışı operasyonlara katılanları tespit etmek için tüm kanıtları dikkate alacağı bildiriliyor. Davadan sorumlu olan SBU Ana Müdürlüğü, 2021’in başından beri aynı planların üç organizatörünü zaten yakalamıştı.

Meksika’da Benzer Durum

Ukrayna’ya benzer şekilde, Meksika da birkaç yasadışı yerel kripto para birimi değişimi tespit etti. CryptoPotato’nun birkaç hafta önce bildirdiği gibi , Latin Amerika ülkesinin yetkilileri Jalisco bölgesinde suç operasyonlarını yürüten 12 platform hakkında bilgi aldı.

Meksika Mali İstihbarat Birimi (FIU) başkanı Nieto Castillo, polisin bu sorunu çözmek için çaba göstereceğine dair güvence verdi:

“Kayıtsız 12 platform var ve şu anda yasa dışı çalıştığını bildiğimiz… Başsavcılığın bu konuda çalışabilmesi için davalar oluşturuyoruz.”

Castillo, söz konusu borsaların kara para aklama operasyonlarında sanal varlıklar kullanan suçlularla ilgili olabileceğine dair şüphelerini dile getirdi. Ayrıca, platformun uyuşturucu karteli Jalisco Nueva Generación ile bir bağlantısı olma olasılığını da dışlamadı:

“Temel bir konu, kripto para birimlerini ve bunların suç gruplarıyla olan ilişkilerini analiz etmek olacaktır. Kripto para platformlarının birçoğunun Jalisco eyaletindeki birkaç belediyede kurulu olması beni şaşırttı.”

cryptopotato

binance.gif