• BITCOIN/TL
  600896,600
  % -0,23
 • ETHEREUM/TL
  39307
  % 0,81
 • RIPPLE/TL
  10.52
  % -0,41
 • BITCOIN CASH/TL
  6011.89,458
  % 0,68
 • LITECOIN/TL
  1900.26
  % -1,56
 • COSMOS/TL
  328.49
  % -1,30
 • CARDANO/TL
  20.68
  % 0,31
 • TETHER/TL
  9.54
  % 2,44

Uganda’da İnternet Kapatıldı, Bitcoin Ticareti Durdu

binance.gif

1986 darbesinden bu yana iktidarda olan Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, Perşembe günkü seçimler öncesinde, görünüşe göre altıncı dönemi kazanmak için tüm elinden gelenleri yapmaya çalışıyor.

Polis, pop yıldızından politikacı Bobi Wine’ı tutukladı ve taciz etti; muhalefet olaylarını kapatmak için bahane olarak COVID protokollerini kullandılar; ve ardından devlet kurumları Facebook, Twitter ve WhatsApp gibi sosyal medya uygulamalarına erişimi kapattı .

Ancak Ugandalılar sosyal medya kısıtlamalarını sanal özel ağlar (VPN’ler) aracılığıyla 13 Ocak’ta aştıkça, Uganda İletişim Komisyonu tüm internetteki fişi süresiz olarak çekti ve internet servis sağlayıcılarının uluslararası ağ geçitlerinin çalışmasını askıya almasını zorunlu kıldı.

 

Ülkenin internet bağlantısını iyileştirmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen Uganda İnternet Değişim Noktası’nın başkanı Expat Kyle Spencer, Uganda’nın “dünyadan kopuk” olduğunu yazdı. Yurtiçi internet trafiği bir günde % 95 düştü . “Sadece birkaç ağın hala nabzı var” diye yazdı. “Çoğunun düz çizgileri var.”

12 Ocak’ta yalnızca sosyal medya sitelerinin hedef alındığı anonim bir kaynak şöyle dedi: “Uganda’da kapatma, tam şeffaflığa ve açık haberciliğe ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda halktan bilgi akışını önlemek içindir.”

Uganda internetinin kapatıldığını gösteren grafik
Hafta için Uganda İnternet Değişim Noktası paketleri. Resim: UIXP

Bir yan etki olarak, analitik sitesi UsefulTulips göre, hiçbir var oldu Ocak 14. ziyaretten sonra eşler arası değişim LocalBitcoins veya Uganda içinde Paxful üzerinde Bitcoin ticaret aktivitesini bildirdi azalmak Paxful en Uganda’ya şilin (UGX) sitesinden satmak teklifleri bulundu Ganalılar, Nijeryalılar ve Kenyalılar – ama Ugandalılar değil. LocalBitcoins üzerindeki UGX tüccarları komşu ülkeler Ruanda, Tanzanya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden selamladı.

Emin olmak için, Uganda pazarı küçüktür P2P piyasaları, günde 5.000 ila 15.000 ABD Doları arasında bir yerde işlem kaydeder. Anonim kaynak, “Aslında o kadar küçük ki Binance, düşük ticaret hacimleri gerekçe göstererek yerel sitesini kapattı” dedi.

LocalBitcoins ve Paxful UGX Birleşik Hacmi

Ancak etkinlik eksikliği yine de endişe vericidir Bitcoin’in otoriter eğilimli hükümetleri ve tekelleri olan ülkelerde bazı yumuşak noktaları vardır.

Elektrik kesintisine uğramış bir telekom şirketi olan MTN Uganda, ülkenin cep telefonu pazarının % 60’ını kontrol ediyor. Akıllı telefonlar ve USB cihazları aracılığıyla internete erişim sağlamada temel bir rol oynar. Ve birçoğunun havale göndermek, okul ücretlerini ödemek ve – evet – sansüre dayanıklı Bitcoin satın almak için kullandığı mobil tabanlı bir ödeme sistemi olan Mobile Money çalıştırıyor.

Bununla birlikte, Ugandalılar kesilmeye alışkındır ve geçici çözümler yaratmada ustadır. 2018’de hükümet, “dedikoduyu” önlemenin bir yolu olarak cep telefonlarında sosyal medya uygulamalarına yapılan ziyaretleri vergilendirmeye başladı. Bu haftanın başlarında sosyal medya sitelerinin engellenmesi mantıklı bir sonraki adımdı.

binance.gif