• BITCOIN/TL
  563040,295
  % 4,03
 • ETHEREUM/TL
  38257
  % 3,68
 • RIPPLE/TL
  9.67
  % 2,34
 • BITCOIN CASH/TL
  2323.22,115
  % 1,62
 • LITECOIN/TL
  1824.5
  % 1,96
 • COSMOS HUB/TL
  218.48
  % 3,51
 • CARDANO/TL
  7.67
  % 3,35
 • TETHER/TL
  20
  % 0,13

Türkiye, 2021 Yılının İkinci Yarısından İtibaren Dijital Para Birimi (CBDC) Çıkaracak

binance.gif

Türkiye, 2021 yılına kadar kendi merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesini entegre etmeye başlayacak. Bu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından açıklandı.

Merkez Bankası başkanı ülke parlamentosunun üyelerine, Merkez Bankası’nın önümüzdeki yılın ikinci çeyreğine kadar açıklanmayan CBDC projesi üzerinde çalışmaya başlayacağını söyledi. Bu açıklama, Türkiye’yi ulusal dijital para birimi üzerinde çalışmaya başlayan ülke sayısı arasına yerleştiriyor.

Çoğunlukla “Merkez Bankaları Bankası” olarak bilinen Uluslararası Uzlaşma Bankası, halihazırda Türkiye’nin herhangi bir CBDC projesi üzerinde çalıştığına dair bir sicile sahip değildir.

Türkiye Merkez Bankası, araştırma ve geliştirme amacıyla dijital para biriminde uzmanlaşan uzmanları işe almıştı. Ancak rapor, CBDC projesi hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

Bu duyuru ile Türkiye, ulusal para birimlerini tamamlamak için bir CBDC projesi üzerinde çalışmaya başlayan uzun bir ülke listesine katılıyor. Çin, Bahamalar, Japonya ve diğerleri gibi ülkeler, ulusal dijital para birimleri üzerinde çalışmaya çoktan başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan CBDC Projesi İçin Daha Önceden Talimat Vermişti

Türkiye’nin ulusal para biriminin 2018’de büyük bir düşüş yaşamasının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, benzer bir duruma gelmeyi önlemeye çalışıyor ve ülke ekonomisini iyileştirme kararı aldı.

Bunu yapmak için seçtiği yollardan biri dijital bir para birimi ortaya çıkarmak. Resmi Gazete’de, daha önce Cumhurbaşkanının 2020’nin sonundan önce kendi dijital para birimi için hazırlıkların tamamlanması için talimatlar verdiğini açıklamıştı.

Yayına göre, CBDC projesi küresel yatırımcıları ülkeye çekebilecek finansal araçlar sunabilecek ve böylece uzun vadede ülke ekonomisini iyileştirebilecek.

cryptopolitan

binance.gif