• BITCOIN/TL
  759810,515
  % 1,02
 • ETHEREUM/TL
  45227
  % -0,34
 • RIPPLE/TL
  14.79
  % 4,86
 • BITCOIN CASH/TL
  6285.59,499
  % -1,35
 • LITECOIN/TL
  1763.41
  % -2,22
 • COSMOS HUB/TL
  191.71
  % -2,61
 • CARDANO/TL
  7.05
  % -1,40
 • TETHER/TL
  27.57
  % 0,25

TikTok Kripto Para Birimi İle İlgili Reklamları Yasaklıyor

binance.gif

Popüler sosyal ağ Cuma günü yeni yönergeler yayınladıktan sonra, kripto etkileyicilerinin artık TikTok‘ta kripto projelerini tanıtmasına izin verilmeyecek.

TikTok Kripto Reklamları Yasaklıyor

Kendi Marka İçerik Politikası’nı güncellenmesi, TikTok kaydetti finansal hizmetler ve ürünlerin tüm aşağıdaki formları artık sosyal medya platformu yasaklandı olun: cryptocurrencies, ticaret platformları, piramit şemaları, şemaları, kredi kartları, krediler ve bazı diğerleri “zengin hızlı olsun” .

Son raporlara göre, TikTok’ta tanıtılan bu yüksek riskli yatırımların ve hızlı zengin olma planlarının kurbanlarının çoğu genç insanlar ve Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi (FCA) son zamanlarda endişe verici eğilimle ilgili endişelerini dile getirdi.

Finansal Dolandırıcılıkların Engellenmesi

TikTok, hareketin, sosyal ağda tanıtılan kripto ile ilgili ve diğer yatırım dolandırıcılığı ve planlarının artan oranını sona erdirmek olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, doğrudan yasak, ürünlerini tanıtmak için platformu kullanan yasal finansla ilgili firmaları da etkileyecektir.

Sosyal medya uygulaması, 2020’deki Dogecoin hype’ından sonra memeden ilham alan kripto para birimlerini tanıtmak için tercih edilen bir platform haline geldi.

O zaman bildirildiği üzere DOGE , takipçilerini “değersiz olduğu için” parayı satın almaya çağıran bir influencer tarafından TikTok’ta tanıtıldıktan sonra birkaç gün içinde %100’ün üzerinde artış gösterdi.

Etkileyici başarının ardından, diğer Dogecoin taklitçileri , DOGE tarafından kaydedilen benzer bir yutturmaca etkisi elde etmeyi umarak projelerini tanıtmaları için TikTok etkileyicilerine ödeme yapmaya başladı.

İlk Sosyal Ağ Değil

Bu arada TikTok, kripto reklamlarını yasaklayan ilk sosyal medya platformu değil. 2018’de Facebook, ICO çılgınlığı sırasında kripto para birimi hizmetlerini ve ürünlerini tanıtan tüm reklamları yasakladı. Sosyal medya devi daha sonra aynı yıl bazı kripto reklamlarına yönelik yasağı tersine çevirse de , 2020’de bitcoin ile ilgili içeriği tekrar sansürlediği görüldü .

Google ayrıca 2018’de kripto reklamlarını yasakladı, ancak geçen ay kripto cüzdanlarının ve borsalarının platformunda reklam yayınlamasına izin vermeye başladı .

Bununla birlikte, kriptoyla ilgili ve finans şirketlerinin, ürünlerini dünyanın en büyük arama motorunda tanıtmadan önce FinCEN’e (Financial Crimes Enforcement Network) kaydolma ve diğer Google Ads politikalarına uyma gibi bazı gereksinimleri karşılamaları bekleniyor.

cryptopotato

binance.gif