• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Tesla’ dan Bitcoin’e 1.5 Milyar Dolarlık Yatırım

binance.gif

Tesla (NASDAQ: TSLA) , bugün “daha fazla esneklik” elde etmek ve ” para getirisini daha da çeşitlendirmek ve maksimize etmek” için 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) satın aldığını duyurdu.

Şirket, geçen yılın sonunda yaklaşık 20 milyar dolar nakit paraya sahip olduğunu ve en son Bitcoin yatırımının şirkete nakit rezervlerinin % 7’sinden fazlasını BTC satın almak için harcadığını bildirdi.

Bitcoin (BTC) fiyatı bu haberde % 10’un üzerinde yükselirken, Tesla’nın hisseleri Pazartesi günü piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık % 3 arttı.

Yönetim Kurulumuzun Denetim Komitesi tarafından usulüne uygun olarak onaylanan politikanın bir parçası olarak, söz konusu paranın bir kısmını dijital varlıklar, külçe altın, altın takası yatırım fonları ve diğer varlıklar dahil olmak üzere bazı alternatif rezerv varlıklarına yatırabiliriz. gelecekte belirtildi.

Daha sonra, bu politika kapsamında bitcoin’e toplamda 1.50 milyar dolar yatırım yaptık ve zaman zaman veya uzun vadede dijital varlıkları elde edip tutabiliriz. Dahası, yakın gelecekte ürünlerimiz için bir ödeme şekli olarak bitcoin’i kabul etmeye başlamayı umuyoruz, geçerli yasalara tabi ve başlangıçta sınırlı bir temelde, bunu aldıktan sonra tasfiye edebiliriz ya da etmeyebiliriz ”denildi.

Tesla‘nın CEO’su Elon Musk, kripto para birimlerine yatırım yapmadan önce ima ettiği için bu hareket büyük bir sürpriz değil.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Aralık ayında Musk’a bir tweet attı:


“Bu kadar büyük işlemler mümkün mü?” Musk yanıtladı.

Bu ay, Elon Musk, Pazar günü birçok tweet de dahil olmak üzere WSB çılgınlığının ortasında, Dogecoin (DOGE) kripto para birimini günlük olarak tanıttı.

Tesla, bugün açıklanan büyük bir hareketle 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını açıkladı. Dahası, EV devi, bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlayacağını söyledi.

invezz

binance.gif