• BITCOIN/TL
  765791,626
  % 1,59
 • ETHEREUM/TL
  45562
  % 0,07
 • RIPPLE/TL
  14.79
  % 4,79
 • BITCOIN CASH/TL
  6358.11,561
  % -0,38
 • LITECOIN/TL
  1773.31
  % -1,85
 • COSMOS HUB/TL
  193.15
  % -2,35
 • CARDANO/TL
  7.11
  % -0,81
 • TETHER/TL
  27.58
  % 0,27

Tayland Merkez Bankası, THT Adlı Bir Stabilcoin’i Yasadışı İlan Ederek Yasakladı

binance.gif

Ülkenin merkez bankası olan Tayland Bankası, Çarşamba günü bir basın açıklaması yayınlayarak, Thai Baht Digital (THT) adlı bir stabilcoin’i yasadışı ilan etti.

“Yurtdışında Terra platformunda yeni bir stabilcoin olan THT‘nin yaratıldığı YİD’nin dikkatini çekti. Duyuruda, THT’nin bir birimi bir Tayland bahtı cinsinden ifade ediliyor ve değerleniyor ”diye açıklıyor.

Merkez bankası, “THT şu anda bir değişim aracı olarak kullanılmasa da, THT veya diğer benzer stabilcoinlerin BOT tarafından çıkarılan bahtın yerini alması, ikame etmesi veya onunla rekabet etmesi durumunda Tayland para birimi sisteminde parçalanmaya neden olabileceğini” iddia ediyor:

Bu, nihayetinde, tüm ekonomik faaliyetlerin temel taşı olan ulusal para sisteminin istikrarına genel halkın güvenini etkileyecektir. Bu nedenle, THT’yi içeren herhangi bir faaliyet, para için herhangi bir materyalin veya jetonun oluşturulması, verilmesi, kullanılması veya dolaşımı 1958 Para Yasası’nın 9. Bölümünün ihlali olduğundan, yasa dışı kabul edilir.

Stabilcoin THT ile ilgili açıklamanın ardından, Reuters Cuma günü BOT vali yardımcısı Siritida Panomwon Na Ayudhya’ya atıfta bulunarak, Tayland Merkez Bankası, bu yıl stabilcoins ile ilgili düzenlemeler yayınlamayı beklediğini söyledi.

 

Vali yardımcısı, merkez bankasının “döviz destekli sabit paraları, varlığa dayalı sabit paraları ve yasadışı olmayan algoritmik sabit paraları düzenleyeceğini” açıklayarak, bu düzenlemenin bitcoin ve eter gibi kripto para birimlerini kapsamayacağını belirtti.

Ayrıca, yeni düzenlemeye göre, “baht destekli stablecoin’lerin hizmet sağlayıcılarının, elektronik para (e-para) olarak sınıflandırılabilecekleri ve YİD’in ödeme ve ödeme gibi e-para ile ilişkili riskleri denetlediği için merkez bankası onayına ihtiyaç duyacağını açıkladı. Kara para aklama.”

news.bitcoin

binance.gif