• BITCOIN/TL
  746069,132
  % 0,89
 • ETHEREUM/TL
  46079
  % 0,55
 • RIPPLE/TL
  14.23
  % 0,52
 • BITCOIN CASH/TL
  6468.9,345
  % 0,56
 • LITECOIN/TL
  1829.67
  % 0,89
 • COSMOS HUB/TL
  205.78
  % 3,56
 • CARDANO/TL
  7.19
  % 3,67
 • TETHER/TL
  27.49
  % 0,25

Sri Lanka’nın merkez bankası kripto para birimi riskleriyle ilgili uyarı yayınladı

binance.gif

Sri Lanka’da güçlü bir kripto düzenleme çerçevesinin olmaması, merkez bankasını böyle bir açıklama yapmaya sevk etti.  

CBSL, perakende yatırımcıları kripto ekosisteminin yüksek volatilite doğası hakkında bilgilendirdi. Belirtildiği gibi, bu faktör potansiyel olarak yatırımcıları önemli mali kayıplara maruz bırakabilir. 

Banka daha sonra kripto para birimlerinin kara para aklama, terörizmin finansmanı ve diğer benzeri suç faaliyetleriyle bağlantılı olması konusundaki endişelerini dile getirdi ve ayrıca somut bir düzenleyici çare bulunmadığını vurguladı ve yatırımcıların anlaşmazlıklar sırasında kendilerini sakat hissettireceğini vurguladı. 

CBSL dedi ki:

“Bu nedenle halk, VC’lere yapılan yatırımların hem kullanıcılar hem de ekonomi için oluşturduğu önemli finansal, operasyonel, yasal, müşteri koruma ve güvenlikle ilgili riskler konusunda uyarılıyor.”

Yasallığı işaret ederek, daha da açıklığa kavuşturdu,

“Halka ayrıca, CBSL’nin herhangi bir kuruluşa veya şirkete, kripto para birimleri de dahil olmak üzere VC’leri içeren şemaları çalıştırması için herhangi bir lisans veya yetki vermediği ve herhangi bir ICO, madencilik operasyonu veya Sanal Para Borsası’na yetki vermediği bilgisi verilir.”

Bu bildirimi yayınlamasına rağmen, merkez bankasının ulusal projesi aracılığıyla zaten kripto sularını test etmeye başladığını belirtmek gerekir.

Banka ayrıca Sri Lanka’daki Döviz Düzenlemelerine dikkat çekti. Banka, Sanal Para Birimlerinin (VC’ler) Döviz Yasalarına göre kalıcı bir yatırım kategorisi olarak tanımlanmadığını söyledi. 

Ayrıca, 

“Banka kartları ve kredi kartları gibi Elektronik Fon Transferi Kartlarının (EFTC’ler) de Sri Lanka’daki Döviz Yönetmelikleri uyarınca sanal para işlemleriyle ilgili yabancı para birimindeki ödemelerde kullanılmasına izin verilmez.”

ambcrypto

binance.gif