• BITCOIN/TL
  1088640,557
  % -0,05
 • ETHEREUM/TL
  58964
  % 0,68
 • RIPPLE/TL
  17.46
  % -0,50
 • BITCOIN CASH/TL
  6385.76,544
  % -0,90
 • LITECOIN/TL
  2000.35
  % -0,61
 • COSMOS HUB/TL
  267.25
  % 0,78
 • CARDANO/TL
  10.81
  % -2,31
 • TETHER/TL
  28.87
  % -0,21

Solana ve Polkadot Kripto Çöküşünden Neden En Az Etkilendi?

binance.gif

Araştırma firması Messari , son çöküşün ardından kripto endüstrisindeki 5 sektörün performansı hakkında bir rapor yayınladı . Roberto Talamas tarafından yazılan rapor, akıllı sözleşmelerin (Solana, Cosmos, Polkadot, Kusama ve diğerleri) bu olaydan en az etkilenenler arasında olduğunu belirledi.

Aralıksız satış baskısı, ana kripto para birimlerinin Mayıs ortasında %50’den fazla düzeltme yapmasına neden oldu. 3 Haziran’da rd o andan beri ilk kez bir pozitifliği kapalı kripto pazar. Talamas’ın belirttiği gibi, akıllı sözleşme sektörü Solana , DOT, ATOM, KSM, CKB gibi varlıklarda genel olarak %3,11 getiri elde etti .

Char’da görüldüğü gibi, DeFi projeleri ve merkezi olmayan borsalar %2,70 ile eşit getiriye sahip olup, bunu web3 uygulamalarından sonra en az getiriye sahip kripto para birimleri takip etmektedir. Genel olarak, 3 Haziran haftası için kripto piyasanın performansı rd bir “bit engebeli” olduğunu, araştırmacı söyledi. Ekledi:

Yönetim kurulu genelinde varlık fiyatları hafta ortasında düştü ve %10-25’lik kayıplara neden oldu. 30 Mayıs’tan itibaren, fiyatlar haftanın başındaki performansın bir kısmını geri kazanırken, portföy getirileri bir miktar temel buldu.

Solana ve Kripto Piyasası Yüksek Volatiliteden Etkilendi

Hafta boyunca Talamas, incelenen sektörlerin V şeklinde bir deseninin potansiyel bir toparlanmaya işaret ettiğini gördü. Ancak, DeFi ve Web3 haftanın sonunda düşük performans göstermeye başladı ve orta düzeyde kayıplar gördü.

Chainlink (LINK), Uniswap (UNI) ve Aave (AAVE), sırasıyla Web3 ve DeFi sektörlerinde en kötü performans gösteren varlıklardı. UNI ve AAVE, aynı dönemde yaklaşık %3,5 ve %4,7, LINK ise %6 kayıp yaşadı.

Bu volatilitede bir artışa işaret ediyor. Talamas konuyla ilgili şunları söyledi:

(Volatilite), Mayıs ortasındaki piyasa çöküşünün tetiklediği yükselişin ardından tüm sektör portföylerinde yüksek kalmaya devam ediyor. Kazadan önce, sektörler arasındaki oynaklık kabaca aynıydı, %3-6 arasında değişiyordu. Kazadan sonra sektör oynaklığı geniş çapta dağıldı.

Oynaklıkla birlikte Solana ile tüm varlıklar arasındaki korelasyon da arttı. Bu metrik, belirli çiftler için %85 ve %95’e ulaştı.

Aşağıda görüldüğü gibi, piyasanın baskın varlığı olan Bitcoin ile korelasyon giderek artıyor. Talamas, bu eğilimin Mayıs ayının başında başladığına dikkat çekti. Bu dönemde bazı kripto para birimleri kayıp kaydetmeye başladı.

DeFi ve DEX sektörü, Solana ile Bitcoin ile en çok korelasyon gösteren sektördür ve Akıllı Sözleşme platformu , geçen ay %20’lik bir artışla en az korelasyonu kaydediyor . Talamas ayrıca şunları kaydetti:

Ethereum ve tüm sektör portföyleri arasındaki korelasyon artık %90’a eşit veya üzerinde. Ethereum’a (Akıllı Sözleşme Platformları ve En İyi Varlıklar) yüksek oranda tahsis edilen portföylerin yanı sıra, DeFi ve DEX portföyleri sırasıyla %94 ve %93 ile en yüksek korelasyon katsayılarına sahip olanlardır.


Solana (SOL) yazıldığı sırada günlük grafikte küçük kayıplarla ve 7-dar grafikte %15,4 kârla 38,83$’dan işlem görüyor. SOL’nin toparlanması en yüksek inancı gösteriyor gibi görünüyor ve trend devam ederse hızla önceki zirvelere dönebilir.

newsbtc

Sorumluluk reddi: Burada ifade edilen fikirler yatırım tavsiyesi değildir yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır. Her yatırım ve tüm alım satım risk içerir, bu nedenle karar vermeden önce her zaman kendi araştırmanızı yapmalısınız. Kaybetmeyi göze alamayacağınız parayı yatırmanızı önermiyoruz.”

binance.gif