• BITCOIN/TL
  552670,563
  % -2,44
 • ETHEREUM/TL
  38962
  % -1,33
 • RIPPLE/TL
  10.96
  % -2,53
 • BITCOIN CASH/TL
  2350.3,175
  % -2,48
 • LITECOIN/TL
  1879.28
  % -4,29
 • COSMOS HUB/TL
  214.67
  % -4,85
 • CARDANO/TL
  7.55
  % -4,68
 • TETHER/TL
  21.45
  % 1,50

Sırbistan’da Kripto Para Ticareti ve İhracı yasalaştı

binance.gif

2020 yılı biterken, kripto benimseme süreci hala devam ediyor. Bunun en son örneği, 29 Aralık’ta yürürlüğe giren bir yasa kapsamında dijital varlıklarla ilgili önceki politikasını resmen tersine çeviren Sırbistan’daki kripto ihracı ve ticaretinin yasallaştırılmasıdır.

Sırbistan’ın Dijital Varlık Yasası Yürürlükte

Sırp hükümeti yasa tasarısını birkaç ay önce Ekim 2020’de duyurdu. Yasa daha sonra yaklaşık bir ay önce, Kasım ayı sonunda ülkenin milletvekilleri tarafından kabul edildi.

Bundan kısa bir süre sonra, basitçe ” Dijital Varlık Yasası ” olarak bilinen yasa, 2021’in ortalarında uygulanmak üzere 29 Aralık Salı günü yürürlüğe girdi.

Yeni kuralların yürürlüğe girmesiyle Sırbistan, kripto para birimi hizmet sağlayıcılarının ülkede faaliyet göstermesine izin verecek. Tabii ki, önce ülkenin denetim otoritesinden izin almaları gerekecek. Bunlar arasında Sırbistan Ulusal Bankası (NBS) ve yerel Menkul Kıymetler Komisyonu yer alıyor .

Kripto para biriminin benimsenmesi Balkanlar’ı zorluyor

Kripto para birimlerini yasallaştırma hareketi, artan küresel benimsemenin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor ve bu da bir dizi başka ülkenin de aynısını yapmasına neden oldu. Daha önce, 2014’te ülkenin merkez bankası Bitcoin’in yasal ihale olarak kabul edilmediğini belirtmişti .

Ancak bu günlerde Balkanlar’daki durum değişiyor. Bulgaristan ve Romanya gibi birçok çevre ülke, teknoloji endüstrilerini genişletmek için halihazırda çalışıyorlar. Sırbistan’ın da benzer bir teknoloji patlaması yaşarken, yeni kuralların da zamanı gelmişti.

Bazı raporlar, teknoloji endüstrisinin ülkenin GSYİH’sinin % 6’sın dan fazlasını oluşturduğunu söylüyor, bu sadece bir başlangıç ​​olabilir, şimdi Sırbistan kripto dostu haline geliyor.

Yeni yasa, dijital varlıkların ülkede onaylanmış bir teknik rapor olsun veya olmasın ihraç edilmesine izin verecek. Ancak, teknik incelemeleri onaylanmayan varlıkların, diğer bazı sınırlamalara ek olarak yerel olarak reklam vermesine izin verilmeyecektir.

Ülkede kripto borsaları başlatılabilir, ancak yine de çalışmak için bir lisans gerektirecekler. Ülke ayrıca OTC ticaretine, akıllı sözleşmelerin kullanımına ve daha fazlasına izin veriyor.

Bununla birlikte, merkez bankası altında faaliyet gösteren finansal kuruluşların kripto varlıkları ile ilgilenmesine hala izin verilmiyor. Olanaklarının kapsamı, yalnızca kriptografik anahtarları saklamaktır, ancak fiat’ı kriptoya dönüştürmeye izin verilmez.

invezz

binance.gif