• BITCOIN/TL
  567024,224
  % -0,62
 • ETHEREUM/TL
  39649
  % -0,86
 • RIPPLE/TL
  10.87
  % -0,88
 • BITCOIN CASH/TL
  2399.65,201
  % 0,02
 • LITECOIN/TL
  1995.74
  % 0,17
 • COSMOS HUB/TL
  224.07
  % 0,62
 • CARDANO/TL
  7.89
  % -0,17
 • TETHER/TL
  20.98
  % -0,08

SEC’e Göre Bitcoin ‘Son Derece Spekülatif’ Bir Araç Olabilir

binance.gif

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yatırım fonu yatırımcılarını Bitcoin vadeli işlem piyasasındaki riskler konusunda uyardı. ABD ajansı kripto para birimini “oldukça spekülatif” bir varlık olarak tanımladı.

Riskleri Görmezden Gelmeyin

Birincil kripto para biriminin fiyatı 2020’de fırladı ve 2021’in ilk aylarında yükselişine devam ederek Nisan ortasında yaklaşık 65.000 $ ATH’ye ulaştı .

Sonuç olarak, birçok kişi ve yatırım fonu yatırımcısı, Bitcoin ana vagonuna atlama ve sermayelerini ona tahsis etme fırsatını yakaladı. Ancak ABD SEC, piyasa katılımcılarını bunu yaparken özellikle dikkatli olmaları konusunda uyardı .

ABD bekçi köpeği, dijital varlığın çok popüler ve yatırımcılar için cazip hale gelmesine rağmen, dalgalı olduğu ve kötü düzenlenmiş bir piyasada işlem gördüğü için risklerini hala gizlediğini söyledi. SEC daha da ileri giderek Bitcoin’i “oldukça spekülatif” bir araç olarak nitelendirdi.

Ajans, yatırımcıları korumak ve adil ve verimli pazarlar sağlamak için birincil misyonunu hatırlattı. Ayrıca, kripto para birimi ile ticaret yapmaya istekli her bireyin konuyu iyice araştırması ve riskli doğasını akılda tutması gerektiği konusunda endişeliydi:

“Yatırımcıları korumak ve bu fonların mevzuata uygunluğunu değerlendirmek, personel için en önemli önceliktir.”

Ayrıca SEC, kripto endüstrisinin ETF’leri destekleyip desteklemediğini araştırmayı planlıyor. Süreç boyunca, ajans yetkilileri varlıkların fonlara göre değerlemesini incelemeyi, kripto para piyasasının likiditesini analiz etmeyi ve risk yönetiminin etkinliğini belirlemeyi amaçlamaktadır.

Alarmı Başka Kim Çalıyor?

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yatırımcıları Bitcoin ticaretiyle bağlantılı potansiyel tehlikeler konusunda uyaran tek düzenleyici kurum değil.

Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi, bu yılın başlarında bunu ilk gerçekleştirenler arasındaydı . İngiliz kurumuna göre, bu şirketlerin birçoğu düzenlemeden yoksun ve yüksek getiri vaat ediyor. FCA ayrıca, bu tür organizasyonlarla ilgilenen kişilerin tüm paralarını kaybetmek de dahil olmak üzere en kötü senaryolara hazırlıklı olmaları gerektiğini belirtti.

Dünyanın diğer tarafında, Yeni Zelanda mali düzenleyicisi – FMA – çok benzer bir uyarıyı paylaştı . Ajans, yatırımcılara Bitcoin ticaretinin gizlediği tehlikeler konusunda tavsiyede bulundu ve FCA ile aynı şekilde insanlara tüm paralarını kaybedebileceklerini söyledi.

cryptopotato

binance.gif