• BITCOIN/TL
  1089848,317
  % -0,04
 • ETHEREUM/TL
  59025
  % 0,83
 • RIPPLE/TL
  17.46
  % -0,52
 • BITCOIN CASH/TL
  6404.86,494
  % -0,54
 • LITECOIN/TL
  2003.6
  % -0,48
 • COSMOS HUB/TL
  268.05
  % 0,98
 • CARDANO/TL
  10.81
  % -2,30
 • TETHER/TL
  28.87
  % -0,17

SEC, BitConnect Kurucusunu 2 milyar dolarlık kripto para dolandırıcılığıyla suçladı

binance.gif

Kripto ticaret platformu BitConnect’in feshedilmesinden yıllar sonra, SEC şimdi kurucusunu dolandırıcılıkla suçladı .

Satish Kumbhani, şirketin üst düzey yöneticileriyle birlikte, perakende yatırımcıları 2 milyar dolarlık dolandırmaktan dava ile karşı karşıya kalacak. Şikayet, programın “kayıtsız menkul kıymet arzı ve satışı” olduğunu iddia ediyor.

SEC’in BitConnect aleyhindeki davasının bir diğer tarafı olan organizatör Glenn Arcaro da paralel bir davada ceza mahkemesinde suçunu kabul etti .

ABD Avukatı Randy S. Grossman, benzer kuruluşlara karşı gelecekteki eylemlere işaret ederek, şu yorumu yaptı:

“Adalet Bakanlığı, yatırım yapan halkı korumaya ve gelişen kripto para birimi endüstrisini incelemeye devam edecek.”

Mayıs ayında SEC , federal menkul kıymetler yasalarının ihlali nedeniyle devam eden soruşturmada diğer beş BitConnect destekçisine dava açmıştı . Ancak, düzenleyici daha sonra beş sanıktan ikisi ile anlaşmaya vardı.

SEC’in New York Bölge Ofisi Bölge Müdür Yardımcısı Lara Shalov Mehraban, şunları söyledi :

“Dijital varlık alanında suistimalde bulunanları agresif bir şekilde takip edip sorumlu tutacağız.”

SEC, kripto para birimlerini düzenlemek amacıyla bazı dijital varlıkları menkul kıymetler olarak ele almaya çağırdı. Ancak, iddia için karar verme davası, Ripple v. SEC davasında devam ediyor . Davanın sonuçlanmasından çok uzak olması nedeniyle, ABD’de düzenleyici altyapı sallantılı olmaya devam ediyor.

Temmuz ayında, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell , Finansal Hizmetler Komitesi nezdinde kripto para birimlerini düzenleme gereğini vurguladı . SEC Başkanı Gary Gensler de kısa süre önce kripto para birimi alanının yasaların kapsamına girmesi gerektiğini yineledi . Kısa bir süre sonra SEC , ‘ilk DeFi’ davasında iki kişiyi 30 milyon dolardan fazla menkul kıymetin ‘kayıtsız satışı’ nedeniyle suçladığını duyurdu .

Devam eden soruşturmalardan açıkça görülüyor ki, ABD düzenleyici gözlemcileri, yatırımcıları korumak ve kripto para birimi alanında vergi uyumunu uygulamak için daha katı hale geliyor.

SEC’in davaları şu anda federal menkul kıymetler yasalarının dolandırıcılıkla mücadele ve kayıt hükümlerinin ihlallerini inceliyor. Bu nedenle, BitConnect sanıkları, suçlarını kabul ettikleri takdirde ağır cezalara bakıyorlar. BitConnect şemasının, cezai olarak suçlanan en büyük kripto para dolandırıcılığı olduğu söylendiğinden , uzun bir hapis cezasına da bakıyor olabilirler.

Arcaro, 15 Kasım’da hüküm giyecek.

ambcrypto

binance.gif