• BITCOIN/TL
  1089515,473
  % -0,53
 • ETHEREUM/TL
  58918
  % -0,04
 • RIPPLE/TL
  17.42
  % -1,15
 • BITCOIN CASH/TL
  6410.09,569
  % -0,86
 • LITECOIN/TL
  2001.21
  % -0,87
 • COSMOS HUB/TL
  268.53
  % 0,62
 • CARDANO/TL
  10.83
  % -2,87
 • TETHER/TL
  28.85
  % -0,28

Rus Yatırımcıların %77’sine Göre Bitcoin Altından Üstün

binance.gif

Yakın tarihli bir ankete göre, Rus yatırımcıların yaklaşık dörtte üçü kripto para birimlerini altından daha iyi bir yatırım aracı olarak görüyor. %9’dan daha azı değerli metalin üstün olduğunu düşünürken, %14’ü “tanıdık ulusal para birimlerinin” en iyi seçim olduğuna inanıyor.

Ruslar Altından Çok Kriptoyu Tercih Ediyor

Kara kütlesine göre en büyük ülkenin sakinleri, dijital varlıklar hakkında yüksek görüşlere sahip görünüyor. Rusya’nın Forex Bayileri Birliği (AFD) tarafından yakın zamanda yürütülen bir araştırma , yerel yatırımcıların yaklaşık %77’sinin onları “en ileriye dönük” yatırım olarak bulduğunu ortaya koydu .

“Tanıdık ulusal para birimleri”, %14 oyla tercih edilen finansal araç olarak ikinci sırada yer aldı. İlginç bir şekilde, yalnızca %8,8’i altını seçti; bu, birçoğunun bir değer deposu ve güvenli bir liman olarak en güvenli varlık olduğunu düşünüyor.

AFD’den sorumlu adam olan Evgeny Masharov, Rus yatırımcıların şu anda kripto para birimlerini “bir hype ürünü değil” bir yatırım olarak gördüklerine dikkat çekti. Ankete katılanların %35’inin aktif dijital varlık tüccarları olduğunu da sözlerine ekledi.

Katılımcıların %23’ü kripto para birimleri konusunda deneyiminin olmadığını söyledi. Ancak bunların %80’i gelecekte pazara girmeyi planlıyor. Tüm katılımcıların %8’inden azı bu tür bir yatırıma asla dahil olmayacaklarını söyledi.

Masharov, Rusya’da paranızı depolamak için birçok seçenek olmasına rağmen, yatırımcıların %50’sinden fazlasının dijital para birimlerini tasarruf seçeneği olarak seçtiğini sözlerine ekledi:

“Bu alandaki çok sayıda kısa ömürlü projeye rağmen, ankete katılanların yarısından fazlasının tasarruflarını artırmak için dijital varlıklara yatırım yapması da gösterge niteliğinde.”

Rus Yetkililer Anlaşamıyor

Çoğu yerel yatırımcı kripto para birimleri konusunda hevesli olsa da, çok sayıda Rus yetkili varlık sınıfına karşı oldukça düşmanca bir duruş sergiledi.

Örneğin, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, yakın zamanda bitcoin ve altcoinlerin çok değişken olduğunu iddia etti ve yatırımcıları “korkunç” kayıplara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Onlara yatırım yapmanın diğer seçeneklerden daha tehlikeli olduğunu belirterek daha da ileri gitti.

Bank of Russia Yönetim Kurulu üyesi Sergey Shvetsov ise şüphelerini daha da artırdı. O savundu kripto yatırım yapmak bir mayın tarlasına giren kıyasla olabilir böylece riskli olduğunu:

“Bitcoin alırken insan bir mayın tarlasına girer ve kendisinden başka güveneceği kimse yoktur ve kimse onu koruyamaz. Rusya Federasyonu tarafından korunmadığınız, paranızın alınacağı ve bu konuda hiçbir şey yapamayacağınız bir yere gitmenize gerek yok.”

cryptopotato

binance.gif