• BITCOIN/TL
  604071,531
  % 0,17
 • ETHEREUM/TL
  39726
  % 2,46
 • RIPPLE/TL
  10.57
  % -0,31
 • BITCOIN CASH/TL
  6047.86,287
  % 1,98
 • LITECOIN/TL
  1905.08
  % -1,30
 • COSMOS/TL
  335.42
  % 1,34
 • CARDANO/TL
  20.85
  % 1,21
 • TETHER/TL
  9.57
  % 3,10

Rus Kripto Borsası Livecoin Kapanıyor

binance.gif

Rus kripto para borsası Livecoin, Aralık 2020’nin sonlarında işlemleri aniden durdurduktan sonra kapatılacağını duyurdu .

Livecoin‘in ana sayfasına göre, borsa, 2020’nin sonlarında sunucularında olduğu iddia edilen bir saldırının neden olduğu mali ve teknik zararlar nedeniyle faaliyetlerine devam edemiyor. Livecoin , 16 Ocak’ta yeni etki alanı “Livecoin’e bağlanarak kapatıldığını duyurdu.

Livecoin, müşterilerine “kalan parayı ödemek” istediğini ve kullanıcılardan doğrulamayı tamamlamak için e-posta yoluyla borsa ile iletişime geçmelerini istediğini söyledi. Prosedürü başlatmak için Livecoin kullanıcılarının kullanıcı adlarını ve platforma kayıt tarihini göndermeleri gerekiyor.

Borsa, geri ödeme taleplerinin 17 Mart 2021’e kadar kabul edileceğini belirterek bir yanıtta ayrıntılı talimatlar vermeyi vaat etti. Livecoin, “Bu tarihten sonra yeni talep kabul edilmeyecek” dedi. Borsa, Livecoin’in müşterilerine ne zaman geri ödeme yapmayı beklediğini de belirtmedi.

Livecoin ayrıca kullanıcıları, yanlış bilgiler yayan ve kullanıcıları dolandırmaya çalışan resmi olmayan Livecoin sohbet grupları konusunda uyardı. Livecoin, web sitesinin tek resmi bilgi kaynağı olduğunu iddia ederek, “Bu gruplara katılmak yüksek risk altındasınız, çünkü bizim [hiç grubumuz yok]” dedi. Şirket ayrıca devam eden bir soruşturma olduğunu söyledi.

Livecoin, Cointelegraph’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Daha önce bildirildiği gibi Livecoin, borsanın tüm sunucularının kontrolünü kaybetmesine neden olan “dikkatlice planlanmış bir saldırıya” maruz kaldığını iddia ederek 24 Aralık’ta işlemleri durdurdu.

Olayın bir parçası olarak, bilgisayar korsanları Livecoin’in altyapısını ele geçirmeyi ve borsadaki fiyatları anormal derecede yüksek değerlere değiştirmeyi başardılar. Bu nedenle, Livecoin’in Bitcoin’i ( BTC ) 300.000 doların üzerinde işlem gördüğü , piyasa fiyatının ise o sırada 24.000 dolar civarında olduğu bildirildi. Bazı kullanıcılar daha sonra Livecoin’in “hack” inin bir çıkış dolandırıcılığı olabileceğini öne sürdü .

Livecoin, kullanıcılarını medya kanallarından uzak durmaya çağırırken, sözde müşterileri Livecoin’in resmi olmayan Telegram grubunu kullanarak fonlarını geri almak için mücadele ediyor.

Bazı kullanıcılar,  gizlilik endişeleri nedeniyle kişisel verilerini Livecoin’e göndermeyi reddetti . Bir iddia edilen döviz kullanıcı provid ed sözde pasaport taramaları, ikamet bilgilerine, yüksek çözünürlüklü Selfie’ler, borsada ilk işlem hakkında veriler, platformda kullanılan cihazların yanı sıra a içeren bir videoyu Livecoin en geri ödeme prosedürü ile gerekli veri listesini ilk gelen işlemin geri çekilmesi.

cointelegraph

binance.gif