• BITCOIN/TL
  760882,671
  % 1,36
 • ETHEREUM/TL
  45273
  % -0,25
 • RIPPLE/TL
  14.61
  % 3,28
 • BITCOIN CASH/TL
  6302.78,302
  % -1,15
 • LITECOIN/TL
  1764.56
  % -2,38
 • COSMOS HUB/TL
  191.74
  % -2,43
 • CARDANO/TL
  7.07
  % -0,82
 • TETHER/TL
  27.54
  % 0,04

Peter Thiel: Bitcoin ‘Çin’in Finansal Silahı’ Olabilir

binance.gif

PayPal’ın kurucu ortağı ve risk sermayedarı Peter Thiel, Çarşamba günü muhafazakar Nixon Semineri için sanal bir etkinlikte konuşan, Çin’in ABD ile mali bir silah artışı kazanmaya hazır olup olmadığına karar verdi.

Thiel’in Çin’in kullandığı silah mı? Bitcoin .

Thiel, “Bir tür kripto yanlısı, Bitcoin yanlısı maksimalist olsam da,” dedi. “Bu noktada Bitcoin’in, fiat parayı tehdit ettiği, ancak özellikle ABD dolarını tehdit ettiği ABD’ye karşı kısmen Çin’in bir mali silahı olarak düşünüp düşünmemesi gerektiğini merak ediyorum.”


Thiel’in görünüşte cevapladığı soru Bitcoin ile ilgili değil, Çin’in dijital bir yuan yaratma planıyla ilgili. Moderatör Hugh Hewitt, dijital yuan’ın “dolar ve dünya pazarlarındaki hakimiyeti için bir tehdit” olup olmadığını öğrenmek istedi.

Thiel’in görüşü, öyle olmadığı yönündedir; Çin merkez bankası tarafından çıkarılan madeni parayı “bir tür totaliter ölçüm cihazı” olarak reddetti.

Thiel, asıl endişenin Bitcoin olduğunu, çünkü işlevsel bir rezerv para birimi olarak hizmet etme olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi. Dolar ne kadar az baskın olursa, Amerikan para ve dış politikasından o kadar az etkilenir.

“Çin’in uzun Bitcoin’i ise, o zaman belki de jeopolitik bir perspektiften bakıldığında, ABD tam olarak nasıl çalıştığına dair daha zor sorular sormalıdır” dedi.

“Büyük Teknoloji ve Çin: Silikon Vadisi’nden Neye İhtiyacımız Var?” Başlıklı seminere, eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien da katıldı.

Pompeo, dijital bir yuanın “[Çin’in] gözetim kapasitesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu” kabul etti, ancak böyle bir madeni paranın kendisinin ABD yaptırımlarını gölgede bırakabilecek sınır ötesi işlemler yapmasına da izin vereceğini iddia ediyor gibi görünüyordu: ” Bakan Pompeo, İran liderliğine yaptırım uyguladığında, İran petrolünü satın almanın bir yolu olduğundan eminim. ”

Thiel, Bitcoin madencilik şirketi Layer1 Technologies ve blockchain geliştirme platformu Alchemy dahil olmak üzere birçok kripto girişimine yatırım yaptı.

decrypt

binance.gif