• BITCOIN/TL
  559925,445
  % -6,11
 • ETHEREUM/TL
  37973
  % -4,98
 • RIPPLE/TL
  9.68
  % -8,33
 • BITCOIN CASH/TL
  5326.6,353
  % -9,99
 • LITECOIN/TL
  1737.23
  % -5,67
 • COSMOS/TL
  356.1
  % -9,85
 • CARDANO/TL
  18.63
  % -9,71
 • TETHER/TL
  9.5
  % -0,70

Pakistan’da Devlete Ait Bitcoin Madencilik Çiftliği İçin Hükümet Fonları Kullanılıyor

binance.gif

Pakistan’ın dört vilayetinden biri olan Khyber Pakhtunkhwa (KP) hükümeti , yerel basın BOLNews’te yayınlanan bir rapora göre, geçen hafta devlete ait iki Bitcoin madencilik çiftliğinin başlatıldığını açıkladı.

Bu hareket, bir hükümetin Bitcoin madenciliği yapmak (ve ondan kar elde etmek) için kendi fonlarını kullanan ilk örneklerinden biri oldu.


KP’nin Bilgi Teknolojileri başbakanının danışmanı Ziaullah Bangash, bu tür operasyonları destekleyen bir yasa tasarısının eyalet meclisinden kabul edilerek geçirildiğini belirtti. Bireylerin yasal tepki korkusu olmadan kendi kripto para birimlerini başlatmalarına ve ihraç etmelerine izin veren ayrı bir itirazsız sertifika da kabul edildi.

Pakistan’ın Bitcoin’e karşı duruşu diğer ülkelerinkine benzer. Sektör bürokraside sıkışıp kalmaya devam ediyor, ancak yerel yönetimler (ve bireyler) , eyaletin kasasına yardımcı olabilecek, dijital para birimlerinin daha geniş kabulüne yardımcı olacak düzenlemeler için baskı yapıyorlar.

KP yönetimi bu konuda çalışmalara öncülük etti. Doğal olarak soğuk, dağlık ortamı Bitcoin madenciliğini destekler. Bitcoin ağını korumak için saniyede binlerce hesaplama yapan ve bu süreçte çok fazla enerji kullanan makineler bu da yerel ekonomiye yardımcı oluyor.

 

Pakistan, Ekonomi İstikrarı Sağlamak İçin Bitcoin’i Yasallaştırmaya Çalışıyor

Geçen yıl, Bangash liderliğindeki KP Meclisi yetkilileri, Pakistan’ın merkezi hükümetine, Bitcoin madenciliğini ve ülke genelinde sahipliğini yasallaştırma çağrısında bulunan bir kararı da geçirdi. Karar o tarihte “Merkezi hükümete kripto para birimini yasallaştırma önerimizi dikkatlice değerlendirmeye davet ediyoruz” dedi.

Bu arada, gelişme, pazartesi günü, ülkede sektördeki çalışmalarıyla tanınan, kendine özgü bir kripto etkileyicisi olan Waqar Zaka tarafından ülkenin ilk özel mülkiyete ait madencilik çiftliklerinden biri olarak geldi.

Zaka, hukuki destek için Bangash’a teşekkür ederek, “Yıllarca süren mücadelenin ardından, KPK’da hepinizin yatırım yapıp kazanabileceğiniz en büyük kripto madenciliği çiftliğini kuruyorum,” dedi.


Bir gelir ve ekonomik büyüme kaynağı olarak Bitcoin madenciliğine dönmek, tamamen emsalsiz değildir. Geçen yıl, İran’ın merkezi hükümeti , ithalatı finanse etmek ve ticareti kolaylaştırmak için ülkedeki madencilerden Bitcoin satın alacağını açıklamıştı.

decrypt

binance.gif