• BITCOIN/TL
  559114,162
  % -5,55
 • ETHEREUM/TL
  38134
  % -3,99
 • RIPPLE/TL
  9.7
  % -8,07
 • BITCOIN CASH/TL
  5305.48,530
  % -9,93
 • LITECOIN/TL
  1774.92
  % -3,60
 • COSMOS/TL
  356.72
  % -2,67
 • CARDANO/TL
  19.01
  % -7,39
 • TETHER/TL
  9.51
  % 0,43

Nobel Ödülü Sahibi Paul Krugman, Kripto Paranın Uzun Süreli Bir Ponzi Şeması Olduğunu Söyledi

binance.gif

Tanınmış Amerikalı ekonomist Paul Krugman, kripto para birimlerine karşı olumsuz duruşunu bir kez daha paylaştı. Ponzi şemasını karşılaştırdı.

Kriptoyu Hedef Almak

Kripto para piyasasındaki en son olumsuz fiyat gelişmeleri birçok olumsuz yorumu ateşledi. Onlara Nobel Ödülü sahibi Paul Krugman katıldı.

New York Times’a verdiği bir röportajda, kripto para birimlerini “uzun süredir devam eden bir saadet zinciri” olarak nitelendirdi . Dijital varlıklara yatırım yapmanın, sürdürülebilir bir iş yanılsaması yaratan, ancak sonunda bir piramit şemasına dönüşen, geçen yüzyılın rezil dolandırıcılık biçimine çok benzediğini söyledi.

Ancak, Bernie Madoff’un meşhur yatırım dolandırıcılığıyla karşılaştırarak, bu tür bir aldatmacanın kısa süre içinde ortadan kalkmayacağına karar verdi:

Ama bir saadet zinciri bu kadar uzun süre devam edebilir mi? Aslında evet: Bernie Madoff dolandırıcılığını neredeyse yirmi yıldır yürütüyordu ve mali kriz müdahale etmeseydi daha da uzayabilirdi. ”

Ek olarak, Krugman kripto para birimlerini altınla ilişkilendirdi. Bazı kripto para birimlerinin değerli metalin dayanıklılığı ile rekabet edebileceğini belirtti:

“Bir veya iki kripto para biriminin bir şekilde benzer bir ömre sahip olacağı düşünülebilir.”

Dahası, Nobel Ödülü sahibi, Amerikan hükümetinin, tıpkı 1930’larda altına düştüğü gibi kriptoya karşı ciddi önlemler alabileceğini öngördü.

Başka Kim Aynı Düşünür?

Bu, önde gelen bir kişinin kriptodan “saadet zinciri” olarak bahsettiği ilk şey değil. Örneğin eski piyasa tüccarı Dave Portnoy, geçen yıl Bitcoin hakkında aynı görüşü paylaştı . Ona göre dijital varlık, anonim kurucusu nedeniyle hesap verebilirlikten yoksundur.

Birincil kripto para birimi ile olan geçmişi oldukça tartışmalı, çünkü ilk önce “Bitcoin’e geldiğini” açıkladı ve ondan miktarlar satın aldığını tekrar doğruladı. Ancak kısa bir süre sonra Portnoy, 25.000 $ zarar talep etti ve çıktığını açıkladı. Portnoy, Bitcoin’in “büyük bir saadet zinciri” olduğunu söyleyerek kararı açıkladı. Ayrıca, “içeri gir ve çantayı tutan kişi olmaman gerektiğini” savundu.

Daha sonra bu konuda yanıldığını itiraf etti.

cryptopotato

binance.gif