• BITCOIN/TL
  1115957,498
  % 2,21
 • ETHEREUM/TL
  60446
  % 2,70
 • RIPPLE/TL
  17.64
  % 1,02
 • BITCOIN CASH/TL
  6505.47,469
  % 1,23
 • LITECOIN/TL
  2051.87
  % 2,20
 • COSMOS HUB/TL
  272.29
  % 0,79
 • CARDANO/TL
  11.03
  % 1,57
 • TETHER/TL
  28.9
  % 0,13

Nijerya, Kripto Ticareti Yasağına Rağmen P2P İşlem Hacminde 1,5 Milyar Dolara Ulaştı

binance.gif

Nijerya, Afrika’daki tartışmasız en büyük kripto para piyasasıdır ve ülkenin milyonlarca genç vatandaşı, finansal sorunlarını çözmek için güçlerini kullanmaya çalışıyor.

Bununla birlikte, ülkenin merkez bankası CBN tarafından bankalara kripto varlıklarına hizmet vermelerini engelleyen son yasaklama , bu pazarın boyutunu küçültme tehdidinde bulundu.

Ne oldu?

Anlaşılır olması için, merkez bankası söyledi o cryptocurrencies ile iyidir ve onlara ticaret insanları caydırma değildir. Yasak yalnızca bankalar ve finans kurumları için geçerlidir. Başka bir deyişle, daha önce kullanıcıların paralarını doğrudan banka hesaplarından yatırmalarına veya çekmelerine izin veren kripto borsaları ve ilgili şirketler artık bunu yapamaz.

Borsa yoluyla yapılan banka transferleri, birçok Nijeryalının dolandırılmadan kripto hizmetlerine erişmesini kolaylaştırdığından, yasak büyük bir aksilik haline geldi.

Ancak bu engel Nijeryalıları kripto varlıkları ticaretinden caydırmadı.  Yakın tarihli bir rapora göre , Nijerya, CBN’nin yasağının ortasında Paxful için en büyük eşler arası pazar olarak ortaya çıktı.

Caydırıcı Değil

Yasak yürürlüğe girdiğinde Nijerya’daki kripto para tüccarları, kripto borsaları aracılığıyla bankaların müdahalesi olmadan işlemlerine devam etmenin bir yolunu bulmak zorunda kaldı.

P2P ticareti günün emri haline geldi ve küresel bir eşler arası kripto para birimi ticaret platformu olan Paxful, ülkede en çok kullanılan platformlardan biri oldu.

Rapora göre, Paxful platformunu kullanarak alım satım yapan Nijeryalılar , yasağa rağmen 1,5 milyondan fazla kullanıcıyla 1,5 milyar dolarlık kayda değer bir ticaret hacmine ulaştı.

UsefulTulips tarafından yayınlanan verilere göre, Paxful kullanan Nijeryalılar son 7 günde 6,3 milyon doların üzerinde ve son 90 günde 77,4 milyon doların üzerinde işlem yaptı.

Nijerya dışında, diğer birçok büyük ekonomi kripto ticaretiyle daha fazla ilgileniyor. Paxful, Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Kenya gibi ülkelerden etkileyici ticaret hacimleri gördü.

Küresel olarak, eşler arası platform, gerçekleştirilen 5 milyar dolardan fazla işlemle altı milyondan fazla kullanıcıya sahiptir.

Şirketin CEO’su ve kurucu ortağı Ray Youssef’e göre, geleneksel finansal sistem artık dünya nüfusunun büyük bir yüzdesinin ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

Şu anda yürürlükte olan finansal sistemlerin birçok finansal eşitsizliği beslediğini belirterek, kripto para birimlerinin sistemi değiştirme gücüne sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Dedi ki:

Kripto para birimleriyle, bir alternatif, eşitliğe dayalı finansal sistemi dinlendirmenin bir yolunu görüyoruz. Paxful’daki misyonumuz, kim olurlarsa olsunlar ve nerede olurlarsa olsunlar herkese eşit finansman erişimi sağlamaktır, böylece kendi paralarını kontrol edebilir ve istedikleri geleceği finansal özgürlükle inşa edebilirler.

cryptopotato

binance.gif