• BITCOIN/TL
  734381,300
  % -0,11
 • ETHEREUM/TL
  43984
  % -1,21
 • RIPPLE/TL
  14.01
  % 0,90
 • BITCOIN CASH/TL
  5877.79,488
  % -0,80
 • LITECOIN/TL
  1756.74
  % -3,82
 • COSMOS HUB/TL
  195.66
  % -3,71
 • CARDANO/TL
  6.87
  % -0,57
 • TETHER/TL
  26.99
  % -0,23

Milyonlara Yatırımcıyı Dolandıran Stefan Qin, 90 Milyon Dolar Çalmaktan Yedi Yıl Hapse Mahkum Edildi

binance.gif

24 yaşındaki Avustralya vatandaşı Stefan He Qin, müşterilerini 90 milyon dolardan dolandırdığı için önümüzdeki 90 ayını federal hapishanede geçirecek. Mahkemeler ayrıca, zimmete geçirilen paradan yaklaşık 55 milyon doları kaybetmesine karar verdi.

Hapishaneye Giden Yol

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’ndan yapılan bir basın açıklamasına göre , Stefan Qin, müşterilerinden yaklaşık 90 milyon dolar çaldıktan sonra yedi buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Avustralyalı, iki kripto para yatırım fonundan sorumluydu – merkezleri New York’ta olduğu için Virgil Sigma ve VQR. Her iki şirketin de operasyonel yapısı, daha sonra arbitraj ticaret stratejilerinde kullanılacak yatırımcılardan para toplamaktı. Dahası, kendilerini “piyasadan bağımsız” olarak tanıttılar, yani dijital pazarın değişkenliği müşterilerini herhangi bir riske maruz bırakmaz.

Pazarlama raporlarına göre, Virgil Sigma’nın kar kaydetmediği yalnızca bir ayı vardı – Mart 2017. Qin ayrıca müşterileriyle sürekli ilişki içindeydi ve genellikle yatırım fonlarının başarısı hakkında övünüyordu. Virgil Sigma’nın 2017’de yıllık %500 getiri sağlamasından sonra Wall Street Journal sayfalarına bile ulaştı.

Ancak, kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyordu ve “Qin’in yatırımcıları kısa süre sonra stratejilerinin onun için zimmetine para geçirme ve müşteri fonlarıyla yetkisiz yatırımlar yapması için gizlenmiş bir araçtan daha fazlası olmadığını keşfettiler.”

24 yaşındaki oyuncu parayı aslında hizmet, yemek ve New York’ta lüks bir çatı katı dairesi kiralamak gibi kendi amaçları için kullandı. Qin bununla da kalmadı – yatırımcıların sermayesinin önemli bir bölümünü kripto para birimleriyle hiç ilgisi olmayan diğer varlıklara tahsis yapmak için kullandı.

Soruşturma, yedi buçuk yıl hapis cezası aldığını ve mahkemenin yatırım fonlarının faaliyetlerini durdurmasına karar verdiğini ortaya koydu. Bu hapis süresi dışında, Qin çalınan fonların neredeyse 55 milyon dolarını geri almak zorunda kalacaktı.

Parmaklıklar Arkasında Daha Fazla Zaman

Federal hapishanede yedi yıldan fazla süren yukarıda bahsedilen mahkeme kararı uzun bir süre gibi görünse de, dijital varlıkları içeren suçlar için şimdiye kadar verilen en büyük karar değil.

Yatırımcılara paralarının (çoğunlukla kripto para birimlerinde) güvenli ellerde olduğuna dair güvence vererek, fonları tamamen kişisel zenginleşmesi için kullandı, Tayland’da bir tatil yeri, lüks apartman daireleri ve hatta bir yarış atı satın aldı.

Karlsson’ın hapis cezası daha uzun olabilirdi, ancak kendisine yöneltilen tüm suçlamaları kabul etti. Buna ek olarak, ABD makamları, cezanın bir parçası olarak diğer mülklerle birlikte Tayland tatil beldesini kaybetmesini emretti. Ayrıca kurbanlarından çaldığı tüm parayı geri vermek zorunda kaldı.

cryptopotato

binance.gif