• BITCOIN/TL
  565131,120
  % -1,32
 • ETHEREUM/TL
  38889
  % -0,95
 • RIPPLE/TL
  10.81
  % 0,04
 • BITCOIN CASH/TL
  2349.05,258
  % -0,56
 • LITECOIN/TL
  1878.39
  % -1,46
 • COSMOS HUB/TL
  217.62
  % -2,91
 • CARDANO/TL
  7.79
  % -0,45
 • TETHER/TL
  20.8
  % 0,63

Kovid Salgını, insanların BTC, ETH, XRP ve diğer kripto para birimlerine bakışını nasıl değiştirdi?

binance.gif

Mastercard tarafından yapılan en son ankette , kripto sektörünün geçtiğimiz yıl boyunca şüphelendiğini gösteren rakamlar var. Evet, Bitcoin kurumlardan ilgi gördü ve enflasyona karşı bir korunma olarak yatırım yapılacak varlık olarak popülerlik kazandı. Bununla birlikte, sektörün de tanık olduğu şey, değişim aracı olarak kullanım durumunun yavaş ama istikrarlı büyümesidir.

Ankette en az 18 ülkede 15.000’den fazla kişi anket yaptı. Avustralya, Hindistan, Tayland, ABD, Kanada, Brezilya, Meksika, BAE, Mısır, Suudi Arabistan, Nijerya, Kenya ve Güney Afrika’da ülke başına 1.000’den fazla katılımcı kaydedildi. 

Sonuç? Ankete katılanların% 93’ünün biyometri, dijital para birimleri ve QR kodları gibi yeni ödemeleri düşündüklerini belirtmeleri şaşırtıcı değil.

Mastercard’ın Baş Ürün Sorumlusu Craig Vosburg, bu eğilimin arkasındaki nedeni ele aldı. Dedi

“Pandemi, kısmen zorunluluktan dolayı bizi farklı düşündürdü…   Tüketicilerin ihtiyaç duyduğu – ve giderek daha fazla beklediği – dünya çapındaki satıcıların her zaman erişilmesi kolay ve her zaman açık olan bir dizi ödeme çözümü sunması gereken seçenek ve esnekliği sağlamak için. İleriye bakarken, ticaret dokusunu şekillendirmek ve dijital ekonomiyi herkes için çalıştırabilmek için hem mağaza içi hem de çevrimiçi tüm seçenekleri etkinleştirmeye devam etmemiz gerekiyor. “

Anketör, bugünün tüketicilerinin günlük satın alımlar için kripto varlıkları harcayabilmeye giderek daha fazla ilgi gösterdiklerine kesin olarak işaret etti. O halde, popüler alışveriş devlerinin popüler kripto para birimlerini bir ödeme şekli olarak kabul etmeye başlaması şaşırtıcı değil.

Anket ayrıca şunu da buldu:

 • Ankete katılanların% 40’ı gelecek yıl kripto para birimi kullanmayı planladıklarını söyledi
 • Y kuşağı özellikle kripto para birimi görüşmelerine katılıyor ve yarısından fazlası (% 67) kripto para birimini bir yıl öncesine göre kullanmaya daha açık olduklarını kabul ediyor.
 • Buna ek olarak, Y kuşağının% 77’si kripto para birimi hakkında daha fazla şey öğrenmekle ilgilenirken,% 75’i daha iyi anlarsa kripto para birimini kullanacaklarını kabul ediyor.

Popüler kripto platformu Gemini, geçtiğimiz günlerde cinsiyet, yaş, gelir ve konum gibi özelliklerin kripto endüstrisi ile ilişkilerinde ve anlayışlarında nasıl olduğuna dair başka bir anket yayınladı . Bu anket  , hanehalkı geliri 40.000 $ veya daha fazla olan 18-65 yaş arası 3.000’den fazla ABD’li yetişkinden veri topladı .

Anket, ortalama bir ABD’li yetişkinin kripto para birimleri hakkındaki genel bilgilerine dair fikir verdi. Bitcoin neredeyse kripto ile eşanlamlıydı, ancak çok azı diğer paraları duymuştu. Büyük çoğunluk (% 95) Bitcoin’i duymuşken, üçte birinden biraz fazlası Ethereum’u duymuştu. Litecoin, XRP, BNB gibi altcoinler daha da az popülerdi.

ambcrypto

binance.gif