• BITCOIN/TL
  1090322,748
  % -0,39
 • ETHEREUM/TL
  58946
  % 0,05
 • RIPPLE/TL
  17.44
  % -0,79
 • BITCOIN CASH/TL
  6410.56,196
  % -0,83
 • LITECOIN/TL
  2003.83
  % -0,69
 • COSMOS HUB/TL
  268.66
  % 0,80
 • CARDANO/TL
  10.84
  % -2,61
 • TETHER/TL
  28.87
  % -0,22

Kevin O’Leary: Bitcoin’in Yerine Hiçbir Şey Gelemez

binance.gif

Kısa süre önce portföyünün % 3’ünü BTC’ye tahsis eden Kevin O’Leary’nin yakın zamanda kripto paralarını satma planı olmadığını söyleyen milyoner, CryptoPotato‘ya yakın tarihli özel bir röportajda söyledi.

Ayrıca, giderek daha fazla kurumun alana girmek istediği ancak enerji tüketimi endişelerine karşı temkinli olduğu için 2021’in Bitcoin için çok önemli bir yıl olduğunu belirtti.

O’Leary Uzun Vadede Bitcoin’de

66 yaşındaki O’Leary bir işadamı, yazar, politikacı ve belki de en çok Shark Tank adlı realite TV şovuna ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. Milyoner yakın zamanda bitcoin konusundaki fikrini değiştirdi ve portföyünün %3’ünü birincil kripto para birimine  tahsis etti.

Konferansın başlamasından sadece birkaç gün önce Bitcoin, 11 yıllık tarihinde fiyatı açısından en kötü ikinci ay olan Mayıs’ı bitirmişti. Ayın en yüksek seviyesi 10 Mayıs’ta 60 bin dolara dokundu ve sadece dokuz gün sonra, 19 Mayıs’ta %50 düştü.

O’Leary bundan hiç endişe duymuyor:

“20.000 dolara düşmesi veya 20.000 dolara yükselmesi umurumda değil. ben satmıyorum. Bir bitcoin bir bitcoindir. Uzun vadede işin içindeyim.”

Bitcoinlerini artan oynaklık nedeniyle kendisine daha da fazla ilgi çeken çeşitli DeFi projelerinde çalıştırdığı için varlığın aşırı oynaklığının avantajından bile bahsediyor.

Musk, Tesla’nın Hissedarları Tarafından Baskı Altına Alındı

Bitcoin fiyatındaki son oynaklığın büyük bir kısmı, Elon Musk’ın bu konuda tweet atmaya başlamasından sonra geldi. Son zamanlarda Musk, madencilik sürecinin ESG sorunlarını ele aldı. Sonuç olarak Tesla, BTC’yi bir ödeme yöntemi olarak düşürdü ve fiyatında bir düşüşe neden oldu.

“ESG gitmiyor. Elon’a baskı yapıldı. Tesla hissedarları tarafından, sürdürülebilirlik komiteleriyle yaşadıkları ve Bitcoin’in Tesla arabalarını satın almak için para birimi olarak kullanılmasından yana olmadıkları için bu konuda konuşmalarına inanıyorum. Bu yüzden muhtemelen yaptığı açıklamayı yapması için ona baskı yaptılar.” – Dedi O’Leary.

Ancak O’Leary, Tesla’nın kurucusunun bunu neden yapacağını anladığını da söyledi. “Sonuçta araba şirketi (Tesla), sahip olduğu Bitcoin’den daha değerli.”

O’Leary, bir tweet’in, Musk’ın tweet’leri sırasında sıklıkla olduğu gibi, bitcoin fiyatını bazen %10’dan fazla etkileyeceğinden endişe duyup duymadığı sorulduğunda, endişelenmediğini söyledi.

“Kimin ne tweet attığı umurumda değil. Bitcoin’e sahip olmak için ikili bir karar verdim. Şimdi hangi tahsise karar vermem gerekiyor ve şimdilik %3 oranında karar verdim. Bundan sonra ne olur? umurumda değil. Ve Elon Musk’ın tweet’leri veya başka birinin tweet’i yüzünden dalgalı olacaksa, devam edin.”

ESG veya Kurumsal Para Bitcoin’e Ne Zaman Gelecek?

Elon Musk sonra BTC’nin ESG sorunları dünyanın dikkatini çekti anılan EV yapımcısı o Tesla, kendi ürünleri için devre dışı Bitcoin ödemeleri ishal nedeni olarak onları. O zamandan beri konu, Musk ve Michael Saylor’un hayati bir rol oynadığı Bitcoin Madencilik Konseyi’nin oluşumu da dahil olmak üzere, çözümü bulmaya çalışan birçok kişiyle geniş çapta tartışıldı .

Geçen yıl ya da öylesine çok sayıda kurum , çeşitli bitcoin ile ilgili hizmetleri etkinleştirerek veya önemli miktarda varlık satın alarak BTC alanına girişlerini duyurmuş olsa da, O’Leary aslında daha büyük kuruluşların gemiye girmeye hazır olduğuna inanıyor.

Ancak bu, yalnızca bitcoin madenciliğinin ESG sorunları çözüldüğünde gerçekleşebilir:

“Bitcoin yapmak için sadece kömür yakamazsınız. Bu sorun değil. Ve böylece, neler olup bitiyor ve dünyanın büyük bir kısmı. Ve eğer kurumlar istiyorsanız bunun durması gerekiyor.

Bunu çözmemizin sebebi, eğer kurumlar devreye girerse, Bitcoin’in fiyatı dört katına çıkacak ve hepimizin istediği de bu. […] Bitcoin madenciliği ile ilgili ESG sorunları çözüldüğünde, ki bence çözülecek, varlığın satın alınmasına büyük miktarda trilyon dolar değerinde yönetilen paranın (kurumsal) geldiğini göreceğiz.”

Sonuç olarak, bu tür bir gelişmenin potansiyel olarak bitcoin fiyatını önemli ölçüde artıracağını da sözlerine ekledi.

Bitcoin’in Yerini Başka Hiçbir Para Alamaz

Kurumsal para ve Ethereum gibi diğer kripto para birimleri hakkında konuşan O’Leary’nin katı bir görüşü var.

“Kurumlar, bir mülk olarak Bitcoin ile ilgileniyor. Dijital para biriminin altın standardı budur. Neden olduğunu tartışabilirsiniz. Sadece onun yerini alacak başka bir şey yok.

Ethereum, insanların düşündüğü kadar sürdürülebilir olmayabilir çünkü işlem hızı açısından Ethereum’dan daha verimli olabilecek başka zincirler var. Dolayısıyla burada çok fazla risk olduğunu düşünüyorum.”

ABD’de Bitcoin ETF: Birkaç Yıla Daha İhtiyaç Var

O’Leary, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ülkede bir Bitcoin ETF’sini onaylayıp onaylamayacağı veya ne zaman onaylayacağı konusunda en az birkaç yıl daha sürebileceği konusunda uyardı.

“Bence düzenleyici burada ETF’lere izin vermeden önce bir süre, belki birkaç yıl daha geçecek.

Bir takım endişeler var: Sürdürülebilirlik, bunlardan biri, hain faaliyetler, suç faaliyetleri etrafında değiştirilebilirliktir. Yani, bunun için Bitcoin’i suçluyorsunuz, ancak ABD doları da hain faaliyetler için kullanılıyor. Yani bunun sadece Bitcoin olduğu fikri gerçekten mantıklı değil.

Hackerlar kripto para birimlerinde ödeme talep ettiğinden, Bitcoin son zamanlarda geniş çaplı saldırılar nedeniyle kötü bir üne kavuştu. Bazı insanlar bunun Bitcoin olduğunu varsayıyor, orada peşinden gidiyorlar.”

Aksine, Kanada doğumlu işadamı, anavatanının Bitcoin’in performansını izleyen birkaç borsada işlem gören fonu zaten onayladığını belirtti . Bu ürünler zaten bazı Kanada borsalarında yayında ve Amerikalı yatırımcıların sınır ötesinde de eylemin bir parçasını alabileceklerini kaydetti.

Ek olarak, O’Leary, Kanada’daki onayların, nominal GSYİH’ye göre dünyanın en büyük ulusu geride kalmak istemeyeceğinden, ABD’nin sonunda aynı şeyi izleyeceğine dair iyi bir işaret olduğuna inanıyor.

cryptopotato

binance.gif