• BITCOIN/TL
  720877,623
  % -1,62
 • ETHEREUM/TL
  43047
  % -2,16
 • RIPPLE/TL
  13.67
  % -1,34
 • BITCOIN CASH/TL
  5666.14,531
  % -1,60
 • LITECOIN/TL
  1727.62
  % -1,31
 • COSMOS HUB/TL
  201.96
  % 2,41
 • CARDANO/TL
  6.72
  % -1,27
 • TETHER/TL
  27.1
  % 0,21

Kanada ilk Bitcoin ETF’ sini Onayladı, Şimdi Sırada ABD mi Var?

binance.gif

Dün, Ontario, Kanada’daki menkul kıymet düzenleyicileri , Kuzey Amerika’daki ilk Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onayladı . Amaç Bitcoin ETF, Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda çalışacak ve günlük yatırımcıların portföylerine Bitcoin’deki “hisse senetlerini” dahil etmelerine izin verecek.

Bu arada, kripto sorumlusu Gemini ve yatırım yönetimi şirketi VanEck gibi ABD firmaları, yıllardır Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanacak bir Bitcoin ETF elde etmeye çalışıyorlar , boşuna.

Ancak Kanada ETF onayı, ABD düzenleyicilerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde böyle bir ürüne izin verme konusunda daha rahat olmalarına yardımcı olabilir.

ETF, bir varlığın veya varlık grubunun fiyatını izleyen bir yatırım aracıdır. Borsalarda listelenir ve gün boyunca tıpkı bir hisse senedi gibi işlem görür. Bu nedenle, bir Bitcoin ETF’si insanların Bitcoin’i gerçekten satın almadan Bitcoin’i “satın almalarına” izin verir ; portföylerinde BTC bulundurmanın faydalarını görüyorlar, ancak başka biri onu tutma zahmetine katılıyor (ve yatırımcılardan bir ücret talep ediyor).

Görünüşte, bu biraz Grayscale Bitcoin Trust’a benziyor ve bu da geleneksel yatırımcılara bir kripto para birimi değişiminden geçmeden Bitcoin’e maruz kalmanın bir yolunu sunuyor. GBTC’yi bir aracı kurum aracılığıyla takas edebilir ve hatta IRA’lar gibi vergi avantajlı emeklilik hesaplarına dahil edebilirsiniz.

Ancak bir dezavantajı var: Grayscale Bitcoin Trust bir primle geliyor. GBTC hisseleri satın almak, Bitcoin satın almaktan daha pahalı olabilir ve bu,% 2 yönetim ücretinin üstünde.

Aralık 2020’de ETF.com için yazan Drew Voros  , Grayscale Bitcoin Trust’ın varlığı göz önüne alındığında bir Bitcoin ETF’nin neden bu kadar cazip olduğunu açıkladı : “Akredite yatırımcıların periyodik özel yerleştirmeler yoluyla fonu satın almasına izin veren GBTC, Bitcoin için güvenli bir yatırım aracı talebini yansıtan% 20 prim. Yatırım yapılan bir fonda bitcoin açığa çıkarmanın başka yolu yok. ” Piyasa güçlerine göre dalgalanan prim şimdi% 5’e yakın.

Elektronik ticaret altyapısı şirketi Trading Technologies’de ürün pazarlama müdürü olan Patrick Rooney, Decrypt’e “ETF’ler ve birçoğu için kesinlikle bir açlık var” dedi . Rooney’e göre, “harika ticaret / yayılan ürünler” yapıyorlar. Dolayısıyla opsiyon sözleşmeleri için kullanılabilirler.

Ama ABD bir tane alacak mı?

İlk olarak 2017’de Bitcoin ETF’ye başvuran ve Aralık ayında yeniden başvuran VanEck, bunu umuyor. Gabor Gurbacs, Dijital Varlık Stratejisi VanEck Direktörü anlattı şifresini ben kayıt içinde bir dosyalama üzerinde açıklama yapamam”. Genel olarak Kanada onaylarının bir ABD Bitcoin ETF’si için davaya yardımcı olduğunu söyleyebilirim. ”

Toronto merkezli kayıtlı bir kripto borsası olan CoinSmart’ın CEO’su Justin Hartzman, diğer ülkelerin Kanada’nın deneyini izliyor olabileceğini düşünüyor.

Decrypt’e verdiği demeçte, “Bu, Kanada için benzersiz bir konum – tipik olarak Kanada’daki düzenleyicilerin Amerika Birleşik Devletleri’nde göreceklerine benzer bir yaklaşım sergileyeceklerini görüyoruz,” dedi . “Sadece Kanada’da değil, küresel olarak düzenleyiciler kriptoya daha fazla önem veriyorlar ve şüphesiz endüstri uzmanlarıyla daha fazla istişare yapılacak ve takip edilecek daha fazla düzenleyici rehber olacak. Acil olmayabilir, ancak bu olursa, dünyanın geri kalanı Kanada’yı örnek ve lider olarak görebilir. ”

decrypt

binance.gif