• BITCOIN/TL
  744169,455
  % 3,94
 • ETHEREUM/TL
  45481
  % 4,61
 • RIPPLE/TL
  13.91
  % 1,36
 • BITCOIN CASH/TL
  6542.9,560
  % 5,12
 • LITECOIN/TL
  1776.42
  % 2,49
 • COSMOS HUB/TL
  196.52
  % 3,78
 • CARDANO/TL
  6.82
  % 2,51
 • TETHER/TL
  27.4
  % 0,40

Japonya, Stablecoin’lere Daha Katı Kurallar Uygulayacak

binance.gif

Japon hükümeti, bazı otoriteler onları ülkenin finansal istikrarı için bir tehdit olarak gördüğünden, sabit paraları katı düzenlemelere tabi tutmayı planlıyor. Aynı zamanda Japonya Merkez Bankası, özel sanal para birimlerine daha güvenli bir alternatif olarak gördüğü bir dijital yen çıkarmayı hedefliyor.

Japonya’nın Sonraki Kripto Hareketi

Reuters ‘e göre, üç Japon yetkililer ortaya ülke dijital varlıklarını düzenleyen çabalarını artırmak isteyen olduğunu. Rapora göre, bazı yerel gözlemciler, fiat para birimine sabitlenmiş bir kripto para birimi olan stablecoin‘lerin Japonya’nın finansal ekosistemine zarar verebileceğine inanıyor. Yetkililerden biri şunları söyledi:

“Japonya, bu kadar hızlı hareket eden dijital para birimleri üzerindeki küresel gelişmelerle artık işleri başıboş bırakamaz.”

Geçen hafta Japonya Finansal Hizmetler Ajansı’nın (FSA) dijital para birimlerinin düzenlenmesini denetlemek için bir bölüm oluşturduğunu belirtmekte fayda var. Ek olarak, Maliye Bakanlığı ihtiyaç duyulan personeli artırmayı da düşünmüştür.

Olası katı düzenleme, Japonya merkez bankasının lehine gelebilir. Kurum , özel kripto varlıklarına daha iyi ve daha güvenli bir alternatif olduğunu düşünerek kendi CBDC’sini yayınlamayı denemeye başladı bile . Böyle bir ürünün teknik fizibilitesini belirlemek için bir test programı başlattı.

İlki halihazırda canlı olduğundan ve Mart 2022’ye kadar tamamlanması gerektiğinden operasyon iki aşamadan oluşacak. O sırada, Bank of Japan’in İcra Direktörü Shinichi Uchida, “Bu aşamada deneyleri başlatmanın gerekli bir adım olduğuna inanıyoruz. ”

Çin, Stabilcoinler Hakkında “Oldukça Endişeli”

Son zamanlarda, Çin Halk Bankası, dijital para birimlerinin ve daha özel olarak stablecoin’lerin küresel finansal sistemi olumsuz etkileyebileceği konusundaki endişelerini dile getirdi. Kurumun başkan yardımcısı Fan Yifei, varlıkları küresel finansal ve sosyal güvenliği tehlikeye atma potansiyeline sahip “spekülasyon araçları” olarak nitelendirerek daha da ileri gitti:

“Bazı ticari kuruluşların sözde sabit paraları, özellikle küresel istikrarlı paraları, uluslararası para sistemi, ödemeler ve uzlaşma sistemi vb. için riskler ve zorluklar getirebilir.”

Yukarıdakilerden bağımsız olarak, PBoC kendi merkez bankası dijital para birimini de geliştiriyor. Özel sanal varlıkların merkezi olmayan doğasının aksine, dijital yuan, Çinli yetkililer tarafından tamamen kontrol edilecek ve dağıtılacaktır.

cryptopotato

binance.gif