• BITCOIN/TL
  720877,621
  % -1,62
 • ETHEREUM/TL
  43047
  % -2,16
 • RIPPLE/TL
  13.67
  % -1,34
 • BITCOIN CASH/TL
  5666.14,585
  % -1,60
 • LITECOIN/TL
  1727.62
  % -1,31
 • COSMOS HUB/TL
  201.96
  % 2,41
 • CARDANO/TL
  6.72
  % -1,27
 • TETHER/TL
  27.1
  % 0,21

Japonya 2023 Yılına Kadar Kendi Dijital Para Birimini Başlatmaya Hazırlanıyor

binance.gif

Japan Times, ülkenin merkez bankası BoJ’nin 2023 yılına kadar kendi dijital para birimini (CBDC) başlatmaya hazırlandığını ve bu konuda kapsamlı bir çalışma yaptığını bildirdi.

BoJ, DCEP dijital para birimini zaten deneyen Çin’in adımlarını takip ediyor. ABD Fed, ECB ve diğer bazı ülkelerin merkez bankaları da kendi CBDC’lerini çıkarma fırsatı arıyorlar.

Özel sektör odaklı CBDC 2023’e kadar görünebilir

QE ile çalışan ve ödemeler ve ödeme departmanlarından sorumlu olan Japonya Merkez Bankası’nın eski üst düzey yetkilisi Hiromi Yamaoka, nihayet tarafından desteklenen bir dijital para birimi üzerinde çalışmaya başlamak için hükümet ve Japonya Merkez Bankası ile birlikte çalışıyor. büyük özel şirketler ve bankacılık devleri.

Şu anda Yamaoka, dijital bir para birimi geliştirmekle meşgul olan 30 büyük Japon şirketi ve bankasından oluşan çalışma gruplarıyla çalışıyor. Bu şirketler arasında Mizuho Bank, MUFG Bank ve diğerleri gibi bankacılık devleri bulunmaktadır.

Makalede ayrıca, önümüzdeki yıl Nisan ayında Japonya Merkez Bankası’nın bir CBDC yayınlama planları ile ilgili bir çalışmaya daha başlamak niyetinde olduğu belirtiliyor.

Yamaoka, insanlar artık akıllı telefonlarını cüzdan olarak kullanmayı tercih ettiklerinden, Japonya’da bir CBDC talebinin, para biçimiyle birlikte zaman değiştikçe oldukça güçlü olabileceğine inanıyor.

BoJ, bu değişikliklere yanıt vermeye hazır olmayı planlıyor.

Bununla birlikte, Japonya Merkez Bankası birkaç yılını dijital para birimleri konusunu incelemeye ayıracak ve ardından bir CBDC yayınlayıp yayınlamayacağına karar verecek. Bu, Amerikan Merkez Bankası da dahil olmak üzere diğer merkez bankaları tarafından benimsenen politikalarla uyumludur.

CBDC’ler söz konusu olduğunda Çin lider ülke

Hiromi Yamaoka, merkez bankalarının kendi CBDC’lerini başlatmayı düşünmesinin ardındaki katalizörün Çin olduğunu belirtti.

Birkaç yıldır devlet destekli bir dijital para üzerinde çalışıyor ve bu yıl DCEP dijital para birimini deniyor. DCEP, kripto uzmanları ve ekonomistler tarafından genellikle dijital yuan olarak adlandırılır.

Ancak Yamaoka, Japonya’nın diğer ülkeleri kendi CBDC’lerini başlatmaya yönlendireceğini umuyor.

u.today

 

binance.gif