• BITCOIN/TL
  771113,227
  % 4,00
 • ETHEREUM/TL
  47418
  % 3,19
 • RIPPLE/TL
  14.36
  % 1,47
 • BITCOIN CASH/TL
  6665.59,656
  % 2,62
 • LITECOIN/TL
  1853
  % 2,45
 • COSMOS HUB/TL
  206.49
  % 4,32
 • CARDANO/TL
  7.25
  % 3,50
 • TETHER/TL
  27.48
  % 0,22

İsveç merkez bankası dijital para testinin ilk aşamasını tamamladı

binance.gif

İsveç merkez bankası Sveriges Riksbank, Krona’nın dijital versiyonunun resmi olarak piyasaya sürülmesinden önce ele alınması gereken birkaç sorunla karşılaştı. Söz konusu raporda merkez bankası da ilk duruşmasının sona erdiğini açıkladı. 

Riksbank , test sırasında son kullanıcılar, katılımcılar ve ödeme uygulamaları dahil olmak üzere potansiyel bir CBDC sisteminin tüm temel yönlerini bir araya getirdi . Ancak, merkez bankasına göre bu yeni teknolojinin karşılaması gereken bir özellik, “ölçeklenebilirlik” faktörüdür. Rapor şöyle dedi: 

“Perakende ödemeleri büyük ölçekte yönetip yönetemeyeceğini ve dijital merkez bankası parasının gereksinimlerini karşılayıp karşılayamayacağını görmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.”

Yasal boyuta hitap eden rapor, devletin e-krona değerinin garantörü olacağına açıkça işaret ediyordu. Ayrıca, paralel bir ödeme ağının varlığının tüm finansal ortamı nasıl daha da sağlam hale getireceğini vurguladı.

Bununla birlikte, birkaç ay önce, İsveç’teki bankacıların CBDC projesiyle ilgili endişelerini dile getirerek, mevduat tabanları üzerindeki doğrudan etkisine işaret ettiklerinin altını çizmek gerekir. Artık rapor yayınlandığına göre sektör bazlı yorumlar bekleniyor.

Banka, performans gerekliliklerinin ilk aşamada karşılanmasına rağmen, sınırlı test ortamı daha fazla test yapılmasını gerektirdiğini de sözlerine ekledi. Riksbank, işlem geçmişiyle ilgili tutarsızlıklar da fark ettiğini belirtti. Bir sonraki aşamada aynı şekilde doğaçlama yapardı.

Kara para aklamaya ışık tutan rapor, nihayet sistemin anonim ödemeler için nasıl yer açacağının altını çizdi. O dedi, 

“Anonim ödemelere, mevcut kara para aklamayı önleme mevzuatı uyarınca yalnızca sınırlı bir ölçüde izin verilir ve şu anda yalnızca daha küçük miktarlar anonim olarak aktarılabilir.”

Eklendi, 

“Anonim e-kronor olabilir, ancak çok sınırlı bir kullanım alanına sahip olacaklardır.”

Merkez bankası ayrıca Accenture ile olan anlaşmasını genişletecek ve aynı şekilde kuruma e-krona testlerini gerçekleştirmesi için teknik bir tedarikçi olarak yardımcı olacak. 

Bir sonraki aşama, ilk aşamanın tartışılmamış yönlerini ele almaya daha meyilli olacak ve bunlar öncelikle e-krona’nın potansiyel dağıtıcıları, çevrimdışı işlevsellik, perakende ödemelerde CBDC’lerin performansı ve önceden var olan noktayla entegrasyon etrafında dönecektir. satış terminalleri.

Aynı zamanda ağ altyapısı değerlendirmesini de barındıracaktır. Aslında, önümüzdeki aşamada farklı anahtar ve jeton depolama yöntemleri de denenecek. 

ambcrypto

binance.gif