• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

İsveç Merkez Bankası Başkanı, Bitcoin’in Düzenlemelerden Kaçamayacak Kadar Büyük Olduğunu Söylüyor

binance.gif

İsveç merkez bankası başkanı Stefan Ingves, Bitcoin’in düzenleyici çerçevelerden kaçamayacak kadar büyük bir varlık haline geldiğini savundu. Aynı zamanda, ülkenin maliye bakanı, ülkenin şimdiden kripto para birimi borsaları hakkında daha sıkı kurallar uygulamaya çalıştığını doğruladı.

BTC: Düzenlenemeyecek Kadar Büyük

Bloomberg tarafından alıntılanan yakın tarihli bir konuşma sırasında , Riksbank Valisi Stefan Ingves, son popülerlik (ve USD değeri) artışının ortasında, merkez bankacılarının bitcoin hakkında yorum yapma eğilimine katıldı. Meslektaşlarının çoğu açıkça birincil kripto para birimine karşıyken ve hatta yatırımcıları tüm paralarını kaybetme olasılığı konusunda uyarırken, Ingves farklı bir yaklaşım benimsedi.

Aslında, kripto para birimi düzenlemelerinin sıcak konusunu gündeme getirdi ve bu tür mevzuatın gerçekten geleceğini tahmin etti.

“Bir şey yeterince büyüdüğünde, tüketici çıkarları ve kara para aklama gibi şeyler devreye giriyor. Dolayısıyla, düzenlemenin gerçekleşeceğine inanmak için iyi bir neden var.”

Stefan Ingves. Kaynak: GP

Bununla birlikte, çok az ülkenin kripto para piyasası hakkında net düzenlemeler önerdiğini belirtmekte fayda var. Örneğin ABD yıllarca mücadele etti ve Biden yönetiminin kontrolü ele geçirmesinden sonra FinCEN’den gelen son teklifler durduruldu.

Avrupa da uygun kuralları belirlemede başarısız olmasına rağmen, İsveç’in finans piyasaları bakanı Asa Lindahagen, hükümetin “kripto değişim platformları için standartları sıkılaştırma sürecinde” olduğunu belirtti. Girişimi “uluslararası düzeyde devam eden bir çalışma” olarak nitelendirdi.

Bitcoin’e Karşı Merkez Bankacıları

Yukarıda bahsedildiği gibi, küresel merkez bankacıları, özellikle Mayıs ayında yaşanan büyük volatilite Bitcoin’in ardından, geç saatlerde birincil kripto para birimine açıkça darbe vuruyorlar.

En son bir tanesi İsveç’in Güney-Batı komşusu Danimarka’dan geldi. Danmarks Nationalbank vali Lars Rohde, tarif edilen değeri yaklaşık “bir stabilite ve bir taraftan bir garantisi yoktur” gibi bir “spekülatif fad” olarak tüm sanayi.

İngiltere Merkez Bankası başkanı Andrew Bailey, mevcut ve gelecekteki yatırımcıları bitcoin’e koyarlarsa tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerektiği konusunda uyardıktan kısa bir süre sonra sözleri geldi .

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz günlerde BTC’nin, geçme eğiliminde olduğu yüksek fiyat dalgalanmaları nedeniyle küresel bir değer deposu ve değişim aracı olarak hizmet etme niteliklerini reddetti.

cryptopotato

binance.gif