• BITCOIN/TL
  553888,367
  % -2,27
 • ETHEREUM/TL
  38982
  % -1,53
 • RIPPLE/TL
  10.98
  % -2,85
 • BITCOIN CASH/TL
  2349.34,357
  % -2,22
 • LITECOIN/TL
  1878.73
  % -4,90
 • COSMOS HUB/TL
  214.94
  % -4,73
 • CARDANO/TL
  7.59
  % -4,56
 • TETHER/TL
  21.48
  % 1,53

İran Yasadışı Bitcoin Madencilerini Yakalamak İçin Harekete Geçti

binance.gif

İran hükümeti, yasadışı kripto para madencilerini engelleme görevi için istihbarat görevlilerini görevlendirdi. Bu benzeri görülmemiş hamle, ülkenin artan elektrik tüketimiyle ilgili endişelerini çözmeyi amaçlıyor.

Hükümet Yasadışı Kripto Madencilerine Karşı

İranlı yetkililer sorunlarını yasadışı kripto madenciliği ile çözmeye kararlı görünüyor. Bloomberg , İstihbarat Bakanlığı’nın, yetkisiz dijital varlıkları madencilik yapan bilgisayar “çiftliklerini” tespit etmek ve ele geçirmek için Asya ülkesinde komitelerin kurulmasına yardımcı olduğunu bildirdi .

Tavanir’in dağıtım koordinatörü Gholamali Rakhshani Mehr, sübvansiyonlu enerji fiyatları nedeniyle İran’ın kripto madencileri için çok çekici bir yer olduğunu hatırlattı. Ancak, madencilikteki artış büyük elektrik tüketimi ve dolayısıyla tüm ülke genelinde enerji eksikliği yarattığı için bunun büyük bir sorunla karşı karşıya olduğunu da sözlerine ekledi.

İlginç bir şekilde, İstihbarat Bakanlığı’nın kilit bir kaynağı, görevi yasa dışı madenciliği bildirmek olan halka açık bir ihbarcıdır. Tavanir, bu yıl görev için maksimum ödülü 200 milyon riale (873 $) çıkardı, bu da İran’daki asgari aylık ücretin 7,5 katı.

Medya, hükümetin bu yıl şimdiye kadar elde ettiği son başarının bir kısmını vurguladı, sanayi birimleri, evler ve terk edilmiş garajlarda gizlenmiş yüzlerce bilgisayar cihazına el koydu.

Para Cezalarına Karşı Ev Elektriğini Kullanan Kripto Madenciliği

Asya ülkesindeki çok sayıda şirket, hükümetin 2019’da süreci onaylamasının ardından İran’daki düşük maliyetli elektrik nedeniyle dijital varlıkları madencilik yapmaya başladı. Firmaların çoğu kâr etse de, operasyon bazı çevresel tartışmalara neden oldu. Dahası, birçok kripto madencisinin ev elektriğini kullandığı ortaya çıktı.

Tehran Times’ın bildirdiği gibi, hükümet bu tür enerjiyi kullanan madencilere ağır para cezaları vermeyi planlıyor. Enerji Bakanı’nın sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhadi, madencilik şirketlerinin ve bireylerin de ülkenin elektrik şebekesini onarmak zorunda kalacaklarını sözlerine ekledi.

Aynı zamanda, İran Termik Santral Holding Şirketi (TPPH) başkanı daha olumlu bir çıkış sağladı:

”Ramin, Neka ve Shahid Montazeri’deki üç enerji santraline gerekli ekipman kuruldu. Kabine ve Enerji Bakanlığı tarafından açıklanan yasa ve yönetmeliklere göre, santrallerimizin kapasitesinin bir kısmını kripto para madenciliği için tahsis etmemize izin verildi. “

Ülkenin yetkilileri öneriyi kabul ettiler, ancak bu kuruluşların İran’ın yakıt tedariklerine sağladığı sübvansiyonlardan yararlanamayacaklarını açıkladılar.

cryptopotato

binance.gif