• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

İran, Bankalara ve Döviz Borsalarına İthalat Ödemelerinde Kripto Para Birimlerini Kullanma Yetkisi Verdi

binance.gif

Financial Tribune tarafından hazırlanan bir rapora göre, bu bilgi geçen Cumartesi İran Merkez Bankası (CBI) tarafından açıklandı. Rapor, Apex bankasının kredi verenlere ve lisanslı döviz bürolarına kripto ödemesi için yeni düzenleyici çerçeve hakkında bilgi verdiğini okuyor. 

Yeni çerçevenin onaylanmasıyla, İran’daki şirketler kripto para kullanarak ithalat için ödeme yapabilecek. Bunun şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nden ciddi ekonomik yaptırımlar altında olan bir ülke için yükü hafifletmesi bekleniyor. 

İran bir süredir kripto para birimi ödemelerine geçiş yapmayı düşünüyordu ve geçen Ekim ayında önemli bir düzenleme yaptı. Değişiklik, İran Merkez Bankası’nın düzenlemeye tabi madencilerden gelen bitcoinleri kullanarak ithalat için ödeme yapmasını sağladı. Değişikliğe göre, lisanslı kripto madencilerinin madeni paralarını doğrudan apeks bankasına satmaları gerekiyordu. Teklif, CBI ve Enerji Bakanlığı’nın ortak girişiminin bir parçasıydı. 

Bu son gelişme, kripto ödeme olanaklarını bankalara ve döviz bürolarına genişleterek genişletiyor. 

Kripto Madenciliği için Büyük Bir Merkez

İran, Asya ülkesindeki nispeten ucuz elektrik nedeniyle kripto madencileri için önemli bir merkez olarak görülüyor. Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olarak ve madencilik çiftliklerine güç sağlamak için kripto madencilerine satılan yerel talebi aşan elektrik üretiyor. 

İran, kripto madenciliği sektörünü düzenliyor ve son yıllarda kripto madencilerine 800’den fazla lisans verdi. Hükümetlerin yakın düzenlemelerine rağmen, ülke geneline dağılmış tonlarca yasadışı kripto madenciliği çiftliği var. Ocak ayında İran hükümeti 1.500’den fazla yasadışı madencilik faaliyetini durdurdu. 

Kripto Madenciliğini İncelemek İçin Yeni Tasarı

İran ayrıca ülkedeki mevcut kripto para birimi çerçevesinde değişiklikler yapmayı düşünüyor. Ekonomi komisyonu başkanı Mohammadreza Pourebrahimi geçtiğimiz günlerde örgütün ülkedeki kripto faaliyetlerine ilişkin kapsamlı bir inceleme yaptığını açıkladı. 

Raporun, kripto para birimi endüstrisindeki idari organların rollerini tanımlayacak yeni bir tasarının öncesinde sunulması bekleniyor.

btcmanager

binance.gif