• BITCOIN/TL
  1143738,333
  % 0,69
 • ETHEREUM/TL
  62641
  % 0,64
 • RIPPLE/TL
  17.93
  % 0,37
 • BITCOIN CASH/TL
  6567.32,729
  % 0,06
 • LITECOIN/TL
  2072.97
  % -0,62
 • COSMOS HUB/TL
  273.13
  % -2,07
 • CARDANO/TL
  11.27
  % -0,62
 • TETHER/TL
  28.92
  % 0,09

İngiltere’nin Bitcoin madencilik gelirleri yükselişte ancak Çin üretimin % 75’ini elinde tutuyor

binance.gif

Birleşik Krallık merkezli Bitcoin ( BTC ) madencilik şirketi Argo Blockchain, tarihinin en iyi çeyreğini kaydetti ve üç ay boyunca rekor gelir elde etti. Yine de batıda gelişen kripto para madenciliği girişimine rağmen, Bitcoin üretiminin büyük çoğunluğu hala ucuz, kömürle çalışan elektriğin anlatılmamış sayıda madencilik teçhizatını beslediği Çin’de gerçekleşiyor.

Nature.com tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor , Bitcoin madenciliğinin % 75’inin Çin’de gerçekleştiğini ortaya koydu – bu haber, Shark Tank ve Dragon’s Den yatırımcısı Kevin O’Leary’nin yakın zamanda tüm Bitcoin’i kullanımla etiketledi.

Yatırımcı, şu andan itibaren satın alacağı ve uğraşacağı tek Bitcoin’in “temiz para”, yani yeşil veya yenilenebilir enerji kullanan madencilerden elde edilen Bitcoin olacağını söyleyecek kadar ileri gitti.

O’Leary ayrıca, kurumsal yatırımcıların yakında Bitcoin kullanırken ortaya çıkan çevresel endişeleri fark etmeye başlayacaklarını ve yakında “bakir” madeni paraları, yani üretim kaynakları zaten bilinen ve önceden kararlaştırılmış olanları aramaya başlayabileceklerini iddia etti.

Nature’daki araştırmacılara göre, Çin’in Bitcoin madenciliğinden kaynaklanan sera gazı emisyonları, 2024 yılına kadar hem Çek Cumhuriyeti hem de Katar’ın toplam emisyonlarını aşacak:

“Herhangi bir politika müdahalesi olmadan, Çin’deki Bitcoin blok zincirinin yıllık enerji tüketiminin 2024 yılında 296.59 Twh’de zirveye çıkmasının ve buna bağlı olarak 130.50 milyon metrik ton karbon emisyonu üretmesinin beklendiğini görüyoruz. Uluslararası olarak, bu emisyon çıkışı, Çek Cumhuriyeti ve Katar’ın yıllık toplam sera gazı emisyon üretimini aşacaktır. “

Ucuz fosil yakıt enerjisi ve Güney Doğu Asya’daki madencilik donanımı üretiminin merkez üssüne yakınlığından yardım alan Çin’deki Bitcoin madencileri, BTC üretme açısından küresel manzaraya hakimdir.

Raporda, “Özel donanım üreticilerine olan yakınlık ve ucuz elektriğe erişim nedeniyle, madencilik sürecinin büyük bir kısmı, ülkedeki madenciler Bitcoin ağının hash gücünün% 75’inden fazlasını oluşturduğu için Çin’de gerçekleştirildi” dedi.

Ev yakınlarından gelen ilgili haberlerde, Argo Blockchain, şirket bugüne kadarki en iyi mali çeyreğini elde ederken , arka arkaya üç ayda rekor gelir elde etti. Kanada merkezli operasyon merkezlerinde yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan Argo, 2021’in ilk çeyreğinde 387 BTC çıkarmış ve gelirleri 13,4 milyon poundu (18,5 milyon $) aşmıştır. Firmanın Mart ayı sonu itibariyle toplamda 764 BTC tuttuğu bildirildi.

Argo CEO’su Peter Wall, “Argo’nun üst üste üçüncü ayda rekor madencilik geliri ve kar elde etmesinden ve bu çeyrek Argo’nun şirketin başlangıcından bu yana en iyi performansı göstermesine çok sevindim” dedi.

Argo geçtiğimiz günlerde yalnızca yenilenebilir hidroelektrik kaynaklarla çalışan temiz enerji Bitcoin madencilik havuzu kuracağını duyurdu .

Çin’deki “kan parası” üretiminin kapsamı, kripto alanındaki ve ötesinde birçok kişi tarafından hararetle tartışılıyor, bahsetmiyorum bile, çürütülüyor. Son zamanlarda Miami belediye başkanı Francis Suarez, Bitcoin’in % 90’ının “kirli” enerji kaynaklarından elde edildiğini iddia etti.

cointelegraph
binance.gif