• BITCOIN/TL
  724494,733
  % -1,14
 • ETHEREUM/TL
  43182
  % -2,07
 • RIPPLE/TL
  13.64
  % -1,77
 • BITCOIN CASH/TL
  5644.9,482
  % -2,23
 • LITECOIN/TL
  1716.22
  % -3,34
 • COSMOS HUB/TL
  202.03
  % 1,30
 • CARDANO/TL
  6.7
  % -1,86
 • TETHER/TL
  27.08
  % 0,19

Hong Kong’daki İnsanlar Medya Sansürüne Karşı Mücadele Etmek İçin Blockchain’i Kullanıyor

binance.gif

Blockchain teknolojileri, politik olarak ve şimdi Çin hükümetinin merkezi gücüne karşı savaşmak için onu kullanan Hong Kong vatandaşları da dahil olmak üzere birçok yönden dünyada devrim yaratıyor.

Hong Kong’daki insanlar – küçük bir yeniden endikasyondan Çin hükümetinden bağımsız olmaları gibi büyük taleplere kadar uzanan bir dizi sosyal talep için savaşıyorlar – anılarını ABD’nin açık bir girişimi karşısında saklamak için blok zincirinin ademi merkeziyetçilik özelliklerinden yararlanıyorlar. Çin hükümeti asi vatandaşlar ve yetkililer arasındaki çatışmalarla ilgili tarihi kayıtları silecek.

Hong Kong Geçmişi Silmeye mi Çalışıyor?

3 Mayıs 2021’de, Hong Kong kamu yayıncısı RTHK, sunucularında ve YouTube ve Facebook gibi sosyal ağlarda depolanan tüm videoları ve içeriği bir yıldan uzun süre silme kararını açıkladı. Yayıncının bir sözcüsüne göre , bu tartışmalı hareket, sosyal medya içeriğini şirketin yalnızca 12 ay süreyle içerik depolamaya yönelik kendi iç politikalarıyla uyumlu hale getirmeyi amaçlıyor.

Hong Kong’daki toplumsal ayaklanmaların 2019’da başladığını (Kaçak Suçlular yasa tasarısına karşı bir protesto kapsamında) ve bunun bu bölgenin tarihi için geçerli bir siyasi fenomen olduğu düşünüldüğünde, bu tür bir sansür muhalefetin çoğunu etkiledi. ve birçok kullanıcı, Yuen Long saldırıları gibi özel olayları ve şovları yedeklemek için acele etti.

Ancak içerik akış platformlarına yeniden yüklenemez çünkü RTHK bu tür materyallerin telif haklarına sahiptir ve sadece silinmesini talep edebilir, bu nedenle ademi merkeziyetçilik olayların kapsamını korumanın anahtarıdır.

İşte blockchain’in devreye girdiği yer burasıdır.

Blockchain’i Sansüre Karşı Mücadele Etmek İçin Kullanma

Quartz’ın bir raporuna göre, Hong Kong’daki insanlar, önemli olayların kapsamını saklamak ve bu tür içerikleri devlet sansüründen korumak için blockchain kullanıyor.

Bu ilk kez gerçekleşmiyor, 2018’de, birisi cinsel istismar vakasıyla ilgili ihbarları durdurması için öğretmenlerinden gelen baskıları kınayan bir öğrenci tarafından yayınlanan açık bir mektubun içeriğini kaydetmek için bir Ethereum işlemi kullandı . Mektup sosyal ağlardan kayboldu ancak Ethereum’un blok zinciri kayıtlarında değişmeden kaldı.

Ancak mevcut ücretlerle, büyük miktarlarda bilgi depolamak Ethereum’da mümkün değildir, bu nedenle teknoloji meraklıları kendi blok zincirlerini geliştirdiler: LikeCoin .

LikeCoin iki cephede çalışır. Birincisi, içeriğin IPFS’de saklanmasını sağlar ve ikincisi, COVID salgını sırasında bazı projelerin yanlış bilgilerle yaptığı gibi, meta verileri kendi blok zincirinde depolayarak içeriğin tahrif edilmemesini sağlar .

Herhangi bir içerik değişikliği, depolanan meta verilerde tam bir değişiklik üretecektir, bu nedenle, karıştırılmamış dosyaları düzenlenmiş olanlardan ayırt etmek kolay olacaktır.

Bunun için LikeCoin, meta verileri kataloglamak için Uluslararası Standart İçerik Numarası ( ISCN ) adı verilen bir dijital kayıt protokolü kullanır .

Ağ büyüyor ve Stand News ve Citizen News gibi bağımsız medya tarafından zaten kullanılıyor ve muhtemelen zaman geçtikçe büyümeye devam edecek.

cryptopotato

binance.gif