• BITCOIN/TL
  585242,461
  % 0,22
 • ETHEREUM/TL
  39226
  % 2,78
 • RIPPLE/TL
  10.39
  % -0,83
 • BITCOIN CASH/TL
  5973.17,314
  % 0,32
 • LITECOIN/TL
  1865.44
  % 0,71
 • COSMOS/TL
  342.63
  % 4,60
 • CARDANO/TL
  20.58
  % -0,72
 • TETHER/TL
  9.59
  % -0,70

Hindistan, Uzaktan Oylama İçin Blockchain Teknolojisini Denemeye Başladı

binance.gif

Hindistan’ın uzaktan oylama için blockchain’e kullanmayı planladığı bildiriliyor. Bu, süreci daha etkili ve daha kolay hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Hindistan, uzaktan oylama için blockchain teknolojisini benimsemeye çalışıyor. Bu, ülkenin kripto para ticaretine karşı duruşuna rağmen geliyor.

Hindistan’ın Oylama Sürecinde Blockchain Teknolojisi

The Wire’a göre , 25 Ocak 2020 Pazartesi günü Hindistan’ın Baş Seçim Komiseri (CEC) Sunil Arora, uzaktan oylama için bir denemede blockchain teknolojisini kullanma planlarını açıkladı . Bu tatbikat, uzak şehirlerde yaşayanlar için oylama sürecini kolaylaştırmanın etkili bir yolunu bulmayı amaçlıyor.

Ülkenin Ulusal Seçmenler Günü’nde konuşan Arora, seçim komisyonunun uzaktan oylama için dağıtılmış defter teknolojisinin (DLT) kullanımı üzerine araştırma yaptığını açıkladı. Ayrıca, blok zincirini kullanma çabalarının bir parçası olarak komisyon, seçmenlerin belirlenen oylama birimlerine gitmeden sorunsuz bir şekilde oy kullanmasını sağlamak için bir araştırma üniversitesi olan Hindistan Teknoloji Enstitüsü Madras ile ortaklık kurdu.

Ancak yeni konsept, seçmenlerin oy pusulalarını evlerinin rahatlığında kullanabilecekleri anlamına gelmiyordu. Blok zinciri yöntemini kullanan seçmenlerin belirlenmiş bir yere gitmesi gerekecektir. Seçim komisyonunun eski üst düzey yetkilisi Sandeep Saxena, blok zinciri oylamasının nasıl çalıştığını açıklayarak şunları söyledi:

“Evden oy vermek anlamına gelmez. Bir seçmenin kimliği sistem tarafından oluşturulduktan sonra, blockchain özellikli kişiselleştirilmiş bir e-oy pusulası oluşturulacaktır. Oylama yapıldığında, oy pusulası güvenli bir şekilde şifrelenecek ve bir blok zinciri hashtag’i oluşturulacak. Bu hashtag bildirimi çeşitli paydaşlara, bu durumda adaylara ve siyasi partilere gönderilecektir. “

Blockchain tabanlı oylama, farklı ülkeler arasında popülerlik kazanıyor gibi görünüyor. Kağıt oy pusulası yoluyla yapılan seçimler yanlışlıklar ve manipülasyonlarla dolu olabilir. Elektronik oylama bile şeffaflık sağlamaz ve Iowa parti meclisi seçim felaketinde kanıtlandığı gibi sorunlu olabilir.

Bu arada, bazı yorumcular , teknoloji bir seçim sürecinde ihtiyaç duyulan değişmez, şeffaf ve doğrulanabilir nitelikler olduğundan, blok zincir kullanımının oylama için faydalı olduğuna inanıyor . Bununla birlikte, blockchain’in seçim sorunları için bir panzehir olduğunu düşünmeyen başkaları da var.
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bazı bilim adamları, oylama sürecinde güvenlik sorunlarını çözmek yerine, DLT kullanımının daha fazla güvenlik açığı yaratacağını belirtti .
binance.gif