• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Hepimiz Satoshi’yiz: Budapeşte’de Dikilen Bitcoin Yaratıcısının Heykeli

binance.gif

Bitcoin’in henüz keşfedilmemiş yaratıcısının/yaratıcılarının takma adı olan Satoshi Nakamoto, Macaristan’da ‘onun’ onuruna dikilmiş yüzü olmayan bir bronz heykel yaptırdı.

Bitcoin’in Anonim Yaratıcısını Betimlemek

Heykel, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki teknoloji temalı bir parkta açıldı ve burada Apple’ın son kurucularından Steve Jobs’un bir heykeli de bulunuyor.

Nakamoto anonim bir figür olduğundan, bazıları onun heykelini tasarlamanın zorluğunu Muhammed peygamberi tasvir etmenin zorluğuyla karşılaştırdı. Aynı şekilde, projenin arkasındaki adam Andras Gyorfi, Nakamoto’dan bir tür tanrı olarak bahsediyor.

“Satoshi’yi tüm kripto para birimi endüstrisinin kurucu babası olarak düşünüyoruz. Bitcoin’i yarattı, blok zinciri teknolojisini yarattı, o bizim pazarımızın tanrısı” dedi.

Bu nedenle, Bitcoin kurucusunun gizemli doğası, heykelin tasarımına doğrudan dahil edildi. Sade bir yüze ve başının üzerine örtülmüş bir kukuleta sahip olan Satoshi, kalbinin üzerine oyulmuş bir Bitcoin logosu dışında tanımlanabilir bir özellik taşımıyor.

Reka Gergely ile birlikte heykelin yaratıcılarından Tamas Gilly, “Bu büyük bir meydan okumaydı” diyor. “Nasıl göründüğünü tam olarak bilmediğimiz bir kişinin portre heykelini yapmak çok zor.”

Nakamoto’nun anonimliğini oynayarak, Bitcoin ağının kolektif mülkiyetini ele geçirerek yüzünü yansıtıcı hale getirdiler.

“Umarım heykel dili aracılığıyla Bitcoin’in temel fikrini, aynı zamanda herkese ve hiç kimseye ait olmadığı fikrini iletmeyi başardım”.

Satoshi Neden Bir Heykeli Hak Eder?

Nakamoto heykeli inşa etmek Andras Gyorfi fikri edildi tahrik Satoshi buluş hayranlık duyduğu. Bitcoin’i dünyamızın her yönünü iyileştirebilecek “verimli, adil ve şeffaf bir veritabanı” olarak adlandırıyor.

Satoshi Nakamoto, 2011 yılında diğer geliştiricilere son e-postasını gönderdikten sonra gerçek kimliğini gizli tutarak Bitcoin topluluğundan ayrıldı. Bitcoin o zamandan beri protokolüne sadık ve Satoshi’ye yarı dini bir hürmetle bakan, katı bir insan topluluğu yarattı.

Bir topluluk lideri ve Bitcoin’de büyük bir yatırımcı olan MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, İncil dili ve mitolojik metaforlar kullanarak düzenli olarak Bitcoin hakkında konuşuyor .

cryptopotato

binance.gif