• BITCOIN/TL
  1145353,439
  % 0,29
 • ETHEREUM/TL
  62742
  % 0,67
 • RIPPLE/TL
  17.99
  % 0,39
 • BITCOIN CASH/TL
  6566.47,496
  % -0,52
 • LITECOIN/TL
  2075.22
  % -0,87
 • COSMOS HUB/TL
  274.21
  % -1,96
 • CARDANO/TL
  11.31
  % -0,91
 • TETHER/TL
  28.94
  % 0,02

Güney Afrikalı Bir Adam Yanlışlıkla Anahtarları Sildikten Sonra 900.000 Dolarlık Bitcoin Kaybetti

binance.gif

Bitcoin tutma, yalnızca sahibi anahtarlarını kaybetmediği sürece iyidir. Anahtarların güvende olduğundan emin olmak için tutma söz konusu olduğunda çok önemlidir. Bunun nedeni, anahtarlar bir kez kaybolduğunda, kaybolan paraları geri almanın bir yolu olmamasıdır. Bitcoin ağı bu kadar güvenlidir. Bu, 20 BTC içeren cüzdanının anahtarlarını yanlışlıkla silen Güney Afrikalı bir adamın durumu.

MyBroadband’dan bir rapor , Güney Afrika’nın Pretoria kentinden bir elektronik mühendisi olan ve içinde 20 bitcoin bulunan cüzdanının anahtarını kaybeden 24 yaşındaki Mark Michaels’ın (adı değişti) hikayesini takip ediyor. Michaels, BTC’yi 10 yıl önce henüz reşit değilken çıkarmıştı ve o noktada BTC’nin pek değeri yoktu.

Madeni paraları çıkarmak hâlâ kolaydı ve Michaels, Nvidia GeForce GTS 250 grafik kartına sahip bir ev bilgisayarı kullanarak ganimetini çıkarmıştı. O noktada Bitcoin satmak o kadar kolay değildi. Ve Michaels’a göre, çok değerli değillerdi ve bilgisayar madeni para madenciliği yaparken başka bir şey için kullanılamadığı için ilgisini kaybetmişti.

Anahtarlarını Nasıl Kaybetti?

Michaels, Bitcoin madeni para başına 1.000 dolara ulaştığında, onları ilk çıkardıktan yedi yıl sonra Bitcoin’lerini kontrol etmek için geri dönmüştü, işte o zaman büyük hatasını fark etti. Michaels, mayınlı BTC’sini orijinal bitcoin cüzdan yazılımında sakladığını söylüyor. Michaels, “Orijinal Bitcoin cüzdan yazılımını kullandığıma inanıyorum” dedi. “Erişmek için bir cüzdan anahtarı ve şifre gerekiyordu.”

24 yaşındaki oyuncu, madeni paraları ne kadar süredir çıkardığını tam olarak hatırlayamıyor olsa da, birkaç hafta ile birkaç ay arasında madencilik yaptığına inanıyor. Bu noktada, 20 bitcoine kadar madencilik yapmayı başarmıştı. Madeni paraların tamamı, Michaels madenciliğini yaptığında sadece 58 Güney Afrika senti değerindeydi, ki bu çok fazla değildi.

Yedi yıl sonra paraları almak için geri döndüğünde Michaels, büyük bir hata yaptığını serbest bıraktı. Madeni paraların bulunduğu dosyanın saklandığı sabit disk biçimlendirilmişti. Sabit sürücüden orijinal dosyaları kurtarma çabaları, sürücü zaten bu noktada birkaç kez biçimlendirilmiş ve yazılmış olduğundan boşunaydı.

“Evdeki tüm sabit diskleri, bellek çubuklarını, CD’leri ve DVD’leri topladığımı ve her birini dikkatle gözden geçirdiğimi hatırlıyorum. Bu yaklaşık bir hafta sürdü. Ana sabit diskimde veri kurtarma yazılımı çalıştırmayı da denedim, ancak bu pek işe yaramadı. O zamana kadar, bu sürücü biçimlendirildi ve birden çok kez yeniden kullanıldı.”

Bitcoin’i Bırakmamak

Michaels zaten bu kayıpla barıştı. Kripto para işine hiç girmediği için onun için mesele daha çok havalı bir teknoloji kullanabilmekle ilgiliydi. Michaels halen çeşitli kripto para birimlerine sahip. Elektronik mühendisi aktif olarak kriptoya yatırım yapmasa da. Daha çok “piyasalarda oynamak ve işlerin nasıl değiştiğini görmek”.

Michaels’a göre, hala kripto para madenciliği yapıyor, ancak Bitcoin değil. Mevcut madencilik faaliyetleri Ethereum’a odaklanıyor. Ancak yalnızca teçhizatı kullanımda olmadığında kripto madenciliği yapmak için kullanıyor. Michaels’ın BTC’si, bugünün BTC başına 47.000$’lık fiyatıyla yaklaşık 900.000$ olacaktır.

TradingView.com'dan Bitcoin fiyat tablosu

Mevcut tahminler, kaybedilen BTC sayısını, dolaşımdaki tüm 18,5 milyon BTC arzının %20’si olarak gösteriyor. Bunların çoğu, o zamanki madeni paraların değeri nedeniyle kripto para birimini aldıktan sonra çoğunlukla unutmuş olan erken benimseyenlerden geliyor. Geri döndüklerinde cüzdanlarının anahtarlarını kaybettiklerini keşfettiler. Bunun popüler bir örneği, üzerinde 7.500 bitcoin bulunan bir sabit diski atmış olan James Howells’dir .

newsbtc

binance.gif