• BITCOIN/TL
  568073,608
  % -0,69
 • ETHEREUM/TL
  35915
  % 0,25
 • RIPPLE/TL
  10.56
  % -0,46
 • BITCOIN CASH/TL
  5811.04,266
  % -0,95
 • LITECOIN/TL
  1732.54
  % -2,67
 • COSMOS/TL
  309.3
  % -1,13
 • CARDANO/TL
  20.26
  % -2,29
 • TETHER/TL
  9.31
  % 0,01

Fed Bilançosu 8.357 Trilyon Dolara Ulaştı, Bu Durum Kripto Kabulünü Hızlandırıyor mu?

binance.gif

Bu hafta ABD Merkez Bankası’nın bilançosu tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Şaşırtıcı bir şekilde 8.357 trilyon dolar ile, Fed’in hızla büyüyen varlıkları kriptonun benimsenmesini hızlandırıyor mu?

Federal Rezerv , her yedi günde bir bilanço numaralarında güncellemeler yayınlar . Bu haftanın raporu, dönem boyunca satın alınan 8 milyar dolarlık bir varlık daha ortaya çıkaran bir sersemlikti.

ABD merkez bankası, ipoteğe dayalı menkul kıymetleri ve Hazine bonolarını, kendi takdirine bağlı olarak yarattığı yeni dolarlarla satın almakla meşgul.

Fed Bilançosu Yeni Rekora Ulaştı

Fed’in bilançosu şu anda inanılmaz bir 8.357 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor. Oluşmakta olan bir dolar balonuna mı bakıyoruz? Kripto savunucusu Anthony Pompliano , “Görünürde bir son yok” dedi .

Amerika’nın kurumsal finansal altyapısına akan yeni yaratılmış para bolluğu, ABD doları ekonomisinde faiz oranlarını sıfıra yakın bir seviyede tutuyor.

Federal Rezerv’in tabiriyle bunun amacı, fiyatları istikrara kavuşturmak ve istihdamı en üst düzeye çıkarmak için Kongre’den aldığı ikiz yetkileri elde etmesine yardımcı olmaktır.

Para Ekonomisi Olarak Kredi

Ama gerçekte amaç, fiyatları istikrarlı ve kolay bir şekilde yükseltmektir, bu nedenle dolar kullanıcıları, dolarlarını elinde tutup harcamak için beklemek yerine daha erken harcamaya teşvik edilir.

Monetaristler, mal ve para alışverişini daha sık görmek ve piyasanın çarklarını yağlamak için niceliksel gevşemeyi kullanmak istiyorlar.

Jerome Powell’ın koronavirüs pandemisi sırasında ve öncesinde deflasyon kaynaklı bir ekonomik depresyona karşı uyarısıyla deflasyonist bir dönemden de korkuyorlar .

Yüzde sıfır faizle borç almak gerçekten çok büyük bir şey, aslında inanılmaz derecede büyük. Borç vermek için kendi takdirine bağlı olarak kendi para arzından daha fazlasını yaratamayan hiç kimse, faizsiz olarak kendi parasını ödünç vermez. Birinin kişisel veya ticari finansmanında bir anlam ifade etmeyecek parasal sistemin yapay bir yapısıdır.

Peki bunun bedelini kim ödüyor? Herkes bunun için daha pahalı şeyler satın alır. Daha yüksek gıda ve emtia fiyatları, bu yüzde sıfır faiz oranlarını sübvanse ediyor. Daha yüksek hisse senetleri ve konut fiyatları ve tüm bu düşük faizli öğrenci borçlarının geri ödenmesiyle daha yüksek öğrenim fiyatları.

Merkez Bankaları Kripto Kabulünü Hızlandırıyor mu?

Kripto benimsemeyi hızlandırıyor mu? Öyle olduğuna bahse girersin. 2008 standartlarına göre bile parasal genişlemeyi radikal gören yatırımcılar, kripto para birimleri ve diğer dijital varlık enstrümanlarındaki tasarruflarını koruyor ve artırıyor. Nasdaq’ın yakın zamanda bildirdiği gibi :

“Enflasyon korkuları, ekonomik daralma ve küresel para arzını artıran hükümet teşvikleriyle kendini gösteriyor. Bitcoin kendisini enflasyona karşı mükemmel bir koruma olarak konumlandırdı. Fiat para biriminin aksine, bitcoin merkez bankası tarafından düzenlenmiyor.

Nasdaq raporu, bu anlatının ne kadar güçlü olduğunu, yatırımcıların buna ne kadar inandığını ve Bitcoin’in dolar karşısındaki performansını ne kadar doğruladığını vurguladı. Cumartesi günü okuyuculara enflasyona dayanıklı portföyün bir parçası olarak kripto para birimlerini nasıl dahil edeceklerini tavsiye eden Benzinga , şu uyarıda bulundu :

“ABD TÜFE %5,4’ün üzerine çıkarken, enflasyon zaten çok gerçek bir şekilde burada… Varlık portföylerinin dağılımına bakmayan yatırımcılar, kendilerini gelecekte uzun vadeli harcama gücünde azalma bulabilirler.”

Federal Rezerv, esasen diğer insanların parasını alıp sıfır faizle ödünç verirken, DeFi (merkezi olmayan finans) kripto para ödünç verme platformlarındaki yatırımcılar, büyük, bazen çift haneli yıllık yüzde getirileri için kendi paralarını ödünç veriyorlar. Bu arada, diğerleri tasarruflarını Bitcoin gibi deflasyonist dijital varlıklara park ediyor.

Merkez bankaları, her tur para basımı ile merkezi olmayan bankalara likidite pompalıyor.

cryptopotato

binance.gif