• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Fed Başkanı Jerome Powell, Çin Para Birimi CBDC’nin ABD’de İşe Yaramayacağını Söyledi

binance.gif

Federal Rezerv Başkanı, Çin’in hızlı ilerlemelerine rağmen ABD’nin kendi dijital para projesini aceleye getirmeyeceğini belirtti. Asya ülkesinin üstlendiği CBDC yaklaşımının ABD’de etkili olmayacağını ortaya koydu.

Çin’in CBDC’si ABD’de Çalışmayacak

Sayısız ülkede hızla genişleyen merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) konusu ile dünyanın en büyük ekonomisi henüz kesin bir duruş sağlamadı. ABD doları önde gelen rezerv para birimi olmaya devam etse de, ülkenin gerisinde kalması durumunda ülkenin pozisyonu sorgulanabilir.

Ancak FED’in Başkanı Jerome Powell, ana hatlarıyla bir kez daha ABD projesini acele göze alamaz. Dahası, ülkenin “hızlı yapmak” yerine “doğru yapmak” sorumluluğuna sahip olduğunu belirten önceki iddiasını ikiye katladı .

Dahası, Jerome Powell, Çin’in yuanını dijitalleştirme modelinin, iki ülke çok farklı olduğu ve farklı yaklaşımlar gerektirdiği için ABD’de düzgün çalışmayacağını belirtti:

“Çin’de kullanılan para birimi burada işe yarayacak para birimi değil. Bu, hükümetin kullanıldığı her ödemeyi gerçek zamanlı olarak görmesine gerçekten izin veren bir yöntem. “

Powell ayrıca, ABD merkez bankasının olası bir CBDC ile ilgili bir stand-by konumunda olduğunu da bildirdi. Onun sözleriyle, kurumun projenin arkasındaki teknolojiye aşina olması gerekiyor. Son ürün, ABD vatandaşları ve ayrıca diğer ülkelerdeki dolara güvenen insanlar için anlaşılabilir olmalıdır.

Çin’in CBDC’yi Başlatma Aşaması

ABD duraksamaya devam ederken, Çin zaten dijital yuan’ı analiz etmek için pilot programlar yürütüyor . Daha yakın tarihli raporlar , dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları sırasında yurt dışından gelen sporcuların ve turistlerin Çin dijital para birimini kullanmalarını sağlamayı planladığını bile öne sürdü.

Çin’in dijital para dünyasındaki ilerlemesine rağmen, bazı piyasa yetkilileri Jerome Powell’ın dijital yuan’a olan acelenin beklenen sonuçları vermeyebileceği görüşünü paylaştı. Toronto’daki Cambridge Global Payments Baş Pazar Stratejisti Karl Schamotta şu yorumu yaptı:

“Esasen hiçbir anonimliği olmayan ve kesinlikle devletin kontrolü altında olacak bir para birimine bakıyorsunuz.”

cryptopotato

binance.gif