• BITCOIN/TL
  1090324,642
  % -0,01
 • ETHEREUM/TL
  59122
  % 0,90
 • RIPPLE/TL
  17.53
  % -0,23
 • BITCOIN CASH/TL
  6382.27,346
  % -1,03
 • LITECOIN/TL
  2003.63
  % -0,69
 • COSMOS HUB/TL
  267.48
  % 0,84
 • CARDANO/TL
  10.85
  % -1,63
 • TETHER/TL
  28.88
  % -0,15

FCA Bazı Kripto Ürünlerine Yasak Getirdi

binance.gif

Financial Conduct Authority’nin (FCA) İngiltere’deki perakende yatırımcılar için kripto tabanlı ürünlere yönelik yasağı bugün yürürlüğe giriyor.

FCA, Birleşik Krallık’ta veya Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren firmalardan perakende müşterilerine kripto para türevlerinin satışını yasakladı. Yasak 6 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek.

“Bu yasak bu ürünlerin perakende tüketicilere potansiyel zararını ne kadar ciddi yansıtıyor” dedi , ekleme, Ekim ayında FCA de geçici yürütme stratejisinin yönetmeni Sheldon Mills “Tüketicinin korunması Burada her şeyden önemlidir.”

Buna ek olarak FCA, yasağın ardından “bu hizmetleri perakende tüketicilere sunan herhangi bir firmanın muhtemelen bir aldatmaca olacağını” bildirdi.

Kripto alanındaki birçok kişi FCA’nın kararını eleştirdi.

Komodo’nun iş geliştirme direktörü Jason Brown, “Yasak Ekim ayında Birleşik Krallık hükümeti tarafından kabul edildiğinde, ABD, AB veya dünyadaki diğer bölgelerdeki yetkililerle koordinasyon yoktu” dedi ve ekledi, ” Blockchain endüstrisinin en çok ihtiyacı, yetki alanlarındaki tutarlı düzenlemelerdir. ”

Brown ayrıca, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CTFC) “hem perakende hem de profesyonel yatırımcılar için üç yıldan fazla bir süredir mevcut olan kripto türev piyasalarını düzenlediğine işaret etti.

Eden Block’un ortağı Dermot O’Riordan, FCA’yı ikiye katladı. “Kripto türevlerini yasaklayarak, FCA temelde bunu nasıl düzenleyeceğini bilmediklerini gösteriyor,” dedi ve “FCA liderlik yerine çekilmeyi seçti” dedi.

O’Riordan ayrıca, bu hareketin perakende yatırımcıları düzenlenmiş olanlardan bile daha az koruma sunan düzenlenmemiş platformlara itme riskini alabileceğini söyledi.

İngiltere merkezli kripto borsası Coinshares , firmanın FCA’nın yasağına muhalefetini açıklayan Eylül mektubunda bu duyguların bazılarını yineledi .

Öte yandan First Digital Trust’ın COO’su Gunnar Jaerv, bu yasağın aslında dijital varlık pazarına daha genel olarak fayda sağlayabileceğini öne sürdü.

Jaerv, “Daha fazla insan ‘gerçek’ varlıkları satın almak zorunda kalacak, yani varlıklara gerçek para girecek ve piyasaya fiyat verilecek,” dedi, “Teorik olarak bu, fiyatların daha istikrarlı olabileceği anlamına gelir. , hacimler ve piyasa değeri artacak ve böylece dijital varlıkların fiyatları artacaktır. ”

Tartışmaya rağmen FCA, kripto ürünlerine uygulanan yasağın bir sonucu olarak perakende müşterilerinin 50 milyon sterlin (68 milyon dolar) tasarruf edeceğini öngörüyor.

decrypt

binance.gif