• BITCOIN/TL
  1139852,503
  % 1,69
 • ETHEREUM/TL
  62443
  % 2,96
 • RIPPLE/TL
  17.93
  % 0,85
 • BITCOIN CASH/TL
  6631.96,203
  % 1,51
 • LITECOIN/TL
  2076.93
  % -0,22
 • COSMOS HUB/TL
  274.92
  % 0,99
 • CARDANO/TL
  11.45
  % 2,55
 • TETHER/TL
  28.92
  % 0,05

FBI, 26 İsrailliyi Kripto Dolandırıcılık Programına Karıştığı Şüphesiyle Tutukladı

binance.gif

Federal Soruşturma Bürosu, dijital para kullanımıyla ilgili suçlarla ilgili olduğu iddia edilen 26 kişiyi tutuklamak için İsrail Polisi ile ortaklık kurdu. Operasyon Tel Aviv’de gerçekleşirken, hepsi yurtdışında yaşayan kurbanları içeriyordu.

Suçluların Tutuklanması

Yerel bir rapora göre , FBI ve İsrail Polisinin Tel Aviv bölgesi dolandırıcılık birimi, kurbanlardan on milyonlarca şekel dolandıran suçlular hakkında bir soruşturma yürüttü. Yakın tarihli bir ortak operasyonda, iki birim, dijital forex ticareti ile ilgili kara para aklama suçlarına karıştığından şüphelenilen 26 kişiyi tutukladı.

Yerel yetkililer, ABD’den bir grup İsraillinin düzinelerce insanı kripto para birimleriyle sahte bir yatırım planına kandırdığına dair bir rapor aldıklarını söyledi. Suçlular vaat edilen hizmetleri sağlamak yerine kurbanlardan milyonlarca dolar çaldı.

Soruşturmanın ardından yetkililer, bir gecede yapılan bir operasyonda kötü aktörleri gözaltına aldı ve soruşturmanın kanıtı olarak dijital depolama cihazlarına ve bilgisayarlara el koydu.

Duyuruya göre, tutuklananların tümü orta İsrail’de ikamet ediyor. Yetkililer isimlerini ve çalıştıkları şirketi açıklamadı. Ancak, sürecin bu hafta Tel Aviv Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkacak olan 30’lu yaşlarındaki iki zanlıyla başlayacağını bildirdiler. Dolandırıcılığın kurbanları ise Amerikalılar.

Raporda, İsrail’deki tutuklamalara ek olarak, yerel kolluk kuvvetlerinin yakın zamanda dünyanın diğer ülkelerinde de benzer operasyonlar düzenlediği belirtildi.

Kripto Dolandırıcılarının Diğer Tutuklamaları

Bu yılın başlarında dijital varlık alanındaki en sıcak konulardan biri, kötü şöhretli ticaret mekanı Thodex idi . Nisan ayında, Türk kripto para borsasının yaklaşık 400.000 kullanıcısı fonlarını çekemeden hesaplarından çıkarıldı. Platformun web sitesi birkaç gündür kapalıyken, raporlar CEO’sunun ülkeden 2 milyar dolara kadar kaçtığını öne sürdü.

Soruşturmanın ardından Türk Polisi dolandırıcılığa karışan 62 kişiyi gözaltına aldı, hatta 6’sını hapse attı . Şirketin CEO’su Faruk Fatih Özer’in ağabeyi ve ablası da bunlar arasındaydı. Thodex’in başı yine de serbest.

Haziran ayında, böyle bir tutuklama da Çin’de meydana geldi. O zamanlar Çinli yetkililer, kolluk kuvvetlerinden kaçınmak için kara para aklama faaliyetleri için dijital varlıkları kullandığı iddia edilen 1100 şüpheliyi gözaltına aldı. Müteakip soruşturma 170 suç çetesinin tasfiyesine de yol açtı.

cryptopotato

binance.gif