• BITCOIN/TL
  741649,674
  % 3,42
 • ETHEREUM/TL
  45344
  % 4,05
 • RIPPLE/TL
  13.92
  % 1,11
 • BITCOIN CASH/TL
  6516.32,151
  % 3,72
 • LITECOIN/TL
  1777.69
  % 2,25
 • COSMOS HUB/TL
  195.85
  % 2,57
 • CARDANO/TL
  6.81
  % 2,02
 • TETHER/TL
  27.42
  % 0,46

FATF Terör Finansmanı Raporu: Aşırı Sağ Gruplar Kriptoya Dönüyor

binance.gif

Küresel bir finansal suç gözlemcisi olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF), aşırı sağ grupların kriptoya ne kadar yöneldiğini belgeleyen bir rapor yayınladı .

“Etnik veya Irksal Olarak Motive Edilen Terörizmin Finansmanı” başlıklı rapor, geleneksel finansal kanallardan çıkmaya zorlanan aşırılık yanlıları tarafından kullanılan hem Bitcoin hem de “ gizlilik madeni paraları ” dahil olmak üzere birçok kripto para birimi örneği sunuyor.

Raporda, “Kredi kartı ödemelerini işleme yeteneği olmayan bazı gruplar, fonları taşımak için Bitcoin gibi sanal varlıkları kullanmaya başladı” dedi.

FATF, “Bazı aşırı sağcı gruplar, sözde “gizlilik paraları”, yani bir kullanıcının blok zinciri işlemleri yaparken tamamen anonimliğini korumasını sağlayan sanal varlıklar kullandı” dedi. Gizlilik madeni paraları, çeşitli şifreleme teknikleri kullanarak tanımlayıcı bilgileri gizleyen Monero , Dash ve Zcash gibi kripto para birimlerini içerir .

Hangi gruplar Bitcoin kullanıyor?

Aşırı sağcı teröristlerin kim olduğu listesi Bitcoin’e yöneldi.

2019 yılında Christchurch cami çekimini gerçekleştiren Brenton Tarrant, Bitcoin kullanarak yurtdışındaki aşırı sağcı gruplara birden fazla bağış yapmıştı. Bu bağışlar arasında Fransa’daki aşırı sağ bir grup olan Generation Identitaire’e ve Avusturya’daki aşırı sağ aktivist Martin Sellner’a gönderilen fonlar yer aldı.

Belçika’da Shields and Friends anlamına gelen “Schild and Vrienden” adlı grup, daha önce Bitcoin ve çevrimiçi bir para transferi hizmeti aracılığıyla bağışlar yoluyla kaynaklarını üçe katlamıştı.

Nordfront, “İskandinav Direniş Hareketi” başka bir örnek. Grup, takipçilerini çeşitli ödeme platformları aracılığıyla Bitcoin bağışlamaya teşvik etti.

FATF’nin bulguları, Bitcoin’in Washington DC’deki 6 Ocak ayaklanmalarına karışmasından aylar sonra geldi. Bir Fransız bağışçı Laurent Bachelier, Trump yanlısı ayaklanmaya katılan aşırı sağ aktivistlere 500.000 dolardan fazla Bitcoin ödedi.

Bağışları gönderdikten hemen sonra kendini öldüren Bachelier, Batı medeniyetinin düşüşte olduğunu iddia eden bir mektup kaleme aldı. “Ölümümden sonra ne olacağını umursuyorum. Ben bazı nedenleri ve insanlara benim mütevazı zenginliği terk etmeye karar verdik”diye var yazdığı mektupta.

Büyüyen bir sorun

FATF’nin bulguları, kripto para birimlerini aşırılık yanlısı gruplarla ilişkilendiren ilk bulgulardan çok uzak.

İngiltere’de, ciddi ve organize suç konusunda Ulusal Suç Ajansı’nın yıllık rapor bulundu Bitcoin artan kabulü suçluların hayatını kolaylaştırmayı edilebileceğini.

Bitcoin’i kullanan sadece aşırı sağ değil. ABD, İngiltere ve diğerleri tarafından terörist bir grup olarak kabul edilen Filistinli militan grup Hamas’ın kıdemli bir sözcüsü, bu yılın başlarında grubun Bitcoin bağışlarında bir artış gördüğünü itiraf etti .

Hamas, İsrail-Filistin Çatışmasının Ortasında Bitcoin Bağışlarında Artış Görüyor

Wall Street Journal’da alıntılanan üst düzey bir Hamas yetkilisine göre, Filistinli militan grup Hamas, silahlı çatışmanın patlak vermesinden bu yana Bitcoin bağışlarında bir artışa tanık oldu.

Hamas yetkilisi, “[Bitcoin bağışlarında] kesinlikle bir artış oldu” diyerek, “Paranın bir kısmı, Filistinlilerin temel haklarını savunmak için askeri amaçlar için kullanılıyor” dedi.

Bir blockchain analitik firması olan CipherTrace, endüstri büyümeye devam ettikçe kripto alanındaki yasadışı finansmanın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

“Kripto para ekosistemi büyüdükçe, yasadışı finansmanın da onunla birlikte genişlemesi kaçınılmaz. Jeffries, kripto paraya olan ilgideki büyüme, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı potansiyeli yaratıyor” dedi.

decrypt

binance.gif