• BITCOIN/TL
  565237,197
  % -1,25
 • ETHEREUM/TL
  38894
  % -1,07
 • RIPPLE/TL
  10.76
  % -0,18
 • BITCOIN CASH/TL
  2348.84,328
  % -0,59
 • LITECOIN/TL
  1867.11
  % -1,85
 • COSMOS HUB/TL
  217.98
  % -2,60
 • CARDANO/TL
  7.82
  % 0,16
 • TETHER/TL
  20.82
  % 0,89

Ethereum Tabanlı Bir Stabilcoin, Son 24 Saatte % 122 Artış Sağladı

binance.gif

Bir ABD doları civarında işlem yapmak için Ethereum tabanlı bir stabilcoin, yalnızca son 24 saatte yaklaşık yüzde 100 arttı.

Bu stabilcoin, bir fiyat oracle sistemi, dinamik arz ayarlama, getiri çiftliği ve kupon adı verilen finansal araçlar aracılığıyla yaklaşık 1.00 $ ‘lık ticaret yapması amaçlanan algoritmik bir stabilcoin olan Dynamic Set Dollar (DSD)’ dir.

24 saat önce DSD 0,90 dolardan işlem gördü. Sadece bir saat önce belirlenen yükseklerde, şu anda 184 milyon dolarlık piyasa değerine sahip olan kripto para, CoinGecko başına 2,97 dolardan işlem görüyor.

Dinamik Set Doları nedir?

Dinamik Set Dollar, bir seigniorage modeline dayanan algoritmik bir stabilcoindir. Madeni parayı destekleyen ABD doları rezervi yoktur; bunun yerine, fiyat hareketinin, oyuncuları fiyatı sabit tutmaya teşvik ederek zaman içinde istikrara kavuşturması amaçlanmaktadır. Projenin anonim kurucularının açıkladığı gibi:

“Gönüllü elastik tedarik mekaniği, Ampleforth (AMPL) ve Based (TABED) ‘den farklıdır. Boş Set Dolarından (ESD) esinlenmiştir, ancak daha sık dönemler, genişletilmiş tedarik sınırları ve değiştirilmiş bir arz uzatma / daralma formülü aracılığıyla piyasa talebine daha hızlı yanıt verir. “

Nasıl çalışır (basit terimlerle), DSD’nin zaman ağırlıklı ortalama fiyat oracle başına 1,00 $ ‘ın üzerinde işlem yapması durumunda, ESD basılır ve Uniswap’ta likidite sağlayan veya koinlerini DAO’da hissedenlere dağıtılır.

DSD 1.00 $ ‘ın altında işlem yaparsa, kullanıcılar DSD’lerini “kuponlar” karşılığında “yakabilir” ve bu, fiyat sabitlemeye döndüğünde 1: 1 temelinde DSD için basılabilir.

Bu sistem, zaman içinde okyanus fiyatının 1.00 $ civarında kalmasını sağlar.

Bu sistemde, takılı spekülatörlerin, ister 1.00 doların altındaki düşüşler satın almak veya fiyatı bastırmak veya artırmak için balina oyunları oynamak olsun, çok fazla para ticareti yapmalarına izin veren birçok nüans var.

DSD, benzer bir model kullanan ve DSD’den önce başlatılan Boş Set Dolarına dayanmaktadır. ESD, Mechanism Capital gibi DeFi alanının en iyi fonlarının çoğundan güçlü kurumsal destek gördü.

Mitinge ne sebep oluyor?

DSD’nin rallisi, 10 günlük bir daralma dönemiyle karşılaştıktan sonra geldi ve bu süre zarfında yatırımcılar, fiyatların tekrar yükselmesi umuduyla kuponlar karşılığında DSD’lerini sürekli olarak yakmak zorunda kaldılar.

Sadece bir gün önce başlayan ralli, ESD rallisini kaçıran (son birkaç ayda yaklaşık 400 kat artan) yatırımcıların benzer fırsatları değerlendirmeye başlamasıyla başladı.

DSD, benzer ve potansiyel olarak geliştirilmiş bir modele sahip olması ve etrafında oluşmaya başlayan yeni bir topluluğa sahip olması nedeniyle göreceli bir değer oyunu olarak görülebilir.

Yayılma etkileri

DSD’nin rallisi, teminatsız stabilcoin piyasasının geri kalanında yayılma etkilerine sahipti.

Biraz benzer bir model kullanan başka bir Ethereum tabanlı para deneyi olan Basis Cash, 1.15 $ ‘a kadar, yani bir genişleme döneminde.

Ekstra arz devreye girdiğinde madalyonun fiyatı muhtemelen 1.00 $ ‘a dönecektir.

cryptoslate

binance.gif