• BITCOIN/TL
  760978,680
  % 1,44
 • ETHEREUM/TL
  45245
  % -0,30
 • RIPPLE/TL
  14.6
  % 3,33
 • BITCOIN CASH/TL
  6300.92,435
  % -1,07
 • LITECOIN/TL
  1764.07
  % -2,04
 • COSMOS HUB/TL
  191.67
  % -2,19
 • CARDANO/TL
  7.07
  % -0,81
 • TETHER/TL
  27.56
  % 0,25

Ethereum DeFi projesi ‘ForceDAO’ lansmandan saatler sonra saldırıya uğradı

binance.gif

Parlak, yeni ve merkezi olmayan bir finans ( DeFi ) projesi olan ForceDAO , bu sabah beş bilgisayar korsanının saldırısına uğradı ve son derece deneysel sektörle ilgili endişeleri ve saatlerce eski projelere akan bitmeyen miktarlardaki parayı canlandırdı.

Başka bir gün, başka bir DeFi hack

Ethereum için merkezi olmayan özerk organizasyon (DAO) olarak proje modası kendisini tabanlı ‘Quant finans.’ Getiri getiren DeFi protokollerinden yüksek getiri sağlamayı ve topluluk tarafından önerilen stratejilere bağlı kalarak ve stratejistleri güçlü teşviklerle ödüllendirerek üstün getiri sağlamayı amaçlamaktadır.

 

Geçen hafta, protokol geliştiricileri, adil bir lansman sağlamak ve çeşitli kripto topluluklarını kendi başlarına çekmek için diğer DeFi protokollerinin kullanıcılarına token “airdrop” yapacaklarını söylediler. Önümüzdeki ay, Aave , Alchemix, Badger , Balancer, Curve , Maker DAO, Synthetix, Sushi , Vesper ve Yearn Finance’teki hisselere toplam 25 milyon FORCE token (sabit 100 milyon arzdan) dağıtılacaktı. .

Ancak bu sabah, çok beklenen airdrop’ta işler ters gitti. Airdropu izleyen saatlerde tahminen beş hacker tarafından saldırıya uğradı ve FORCE fiyatlarının ani ve sert bir düşüşle% 90’dan fazla düşmesine neden oldu.

 

ForceDAO’nun vurulduğu gün

Polymath Network’ün blockchain lideri Mudit Gupta, neler olduğunu açıklamak için Twitter’a gitti. Ona göre, bilgisayar korsanları , kullanıcıların yasadışı bir işlem yoluyla FORCE jetonlarını almalarına izin veren bilinen bir Solidity sorununu (Solidity, Ethereum’un temelindeki koddur) istismar ettiler.

Hackerlar, xFORCE token’larının (FORCE kar paylaşım havuzundaki payını temsil eden FORCE’un “faiz getiren” versiyonu) platformda ele alınma ve karşılığında FORCE tokenleri alma şeklini manipüle edebildiklerini belirtti.

 

“FORCE belirtecinde, gönderenin yeterli bakiyesi olmadığında transfer işlevleri geri döndürmek yerine yanlış döndürür. Gupta, “xFORCE sözleşmesi, FORCE’un geri döneceğini ve iade edilen değeri işlemeyeceğini varsayıyor” dedi.

Ekledi:

“Bu, herhangi bir FORCE tokenine sahip olmasa bile, herkesin xFORCE sözleşmesinin” depozito “işlevini çağırabileceği anlamına gelir. XFORCE sözleşmesi, var olmayan FORCE jetonlarını kilitleyemese bile onlara yeni xFORCE jetonlarını basacak. “

Gupta, korsanların saldırılarını gerçekleştirdikleri çeşitli adresleri inceledikten sonra beşten fazla hacker’ın projeye saldırdığını belirtti. Biri, fonları derhal ağa geri veren ‘beyaz şapkalı’ bir hackerdı, ancak diğerleri gelirlerini sattı.

 

Bilgisayar korsanları tarafından neredeyse 350.000 $ değerinde ETH atıldı. ForceDAO, kendi adına, kullanıcıları sorun çözülene kadar herhangi bir borsada işlem yapmamaları konusunda uyaran bir tavsiye yayınladı . Ekip, basın zamanı itibariyle başka bir açıklama yapmadı.

cryptoslate

binance.gif