• BITCOIN/TL
  724494,164
  % -1,14
 • ETHEREUM/TL
  43182
  % -2,07
 • RIPPLE/TL
  13.64
  % -1,77
 • BITCOIN CASH/TL
  5644.9,679
  % -2,23
 • LITECOIN/TL
  1716.22
  % -3,34
 • COSMOS HUB/TL
  202.03
  % 1,30
 • CARDANO/TL
  6.7
  % -1,86
 • TETHER/TL
  27.08
  % 0,19

Ethereum 2018’den Bu Yana İlk Defa 735 Dolara Yükselmesi ve Nedenleri

binance.gif

Bugün erken saatlerde, ETH Mayıs 2018 yılından bu yana ilk kez 735 dolar ve sonra 737 dolarlık en yüksek seviyeleri gördü.

Bir süre bu fiyat işaretinin yakınında bekledikten sonra, ETH düştü ve şimdi bu seviyeyi yeniden ele geçirmeye çalışıyor. 27 Aralık Pazar günü ETH 700 doları aştı.

Ethereum, CoinMarketCap’ten alınan rakamlara göre 722 dolardan el değiştiriyor.

Ethereum’un bu kadar yükselip büyümesinin olası nedenleri

ETH

Ethereum 2.0 stake sözleşmesi

Ethereum’un piyasa yükselişinin arkasındaki üç ana faktör, yardımcı programıyla ve yakın zamanda duyurulan ETH tabanlı bir kurumsal ürün piyasaya sürmeyi planlıyor.

1 Aralık’ta, Ethereum 2.0’ın sıfır aşaması, potansiyel doğrulayıcılardan yeterince ETH yükseltildikten sonra başlatıldı. Akıllı stake sözleşmesinde kilitlenecek olan 524.288 ETH’nin ilk hedefi tutturuldu ve kullanıcılar Eterlerini göndermeye devam ediyor.

Dune Analytics’ten alınan verilere göre, şimdiye kadar sözleşmede 1,2 milyar dolar kilitli Ether var.

Ethereum Tabanlı DeFi

2020’den önceye kadar uzanan bir başka neden de: merkezi olmayan finans veya sadece DeFi.

Yearn.finance, Chainlink, Wrapped Bitcoin, Compound, Uniswap, SushiSwap gibi çok sayıda ETH tabanlı DeFi uygulaması bu yıl büyük başarı elde etti.

Bununla birlikte, YAM gibi bu projelerden bazıları, yatırımcıların büyük ilgisinin artmasının ardından başarısızlıklar da gördü.

Ayrıca, birkaç DeFi uygulaması bu yıl bilgisayar korsanlarının kurbanı oldu ve kullanıcılarının ETH’sinin büyük bir kısmını kaybetti.

CME, kurumlar için ETH tabanlı vadeli işlemleri başlatacak

 

16 Aralık’ta CME Group, finans kuruluşları için Ethereum tabanlı vadeli işlem sözleşmeleri başlatma niyetini açıkladı.

Aynı platform, Aralık 2017’de Bitcoin vadeli işlemlerini ilk başlatan platformdu ve böylece kurumsal oyuncuların “dijital altın” elde etmelerinin yolunu açtı.

Üst düzey CME yöneticisi Tim McCourt’a göre, ETH vadeli işlemlerini serbest bırakma kararı, BTC vadeli işlem ve opsiyon piyasalarındaki hızlı büyümeye dayanıyordu.

Ethereum, hem piyasa değeri hem de günlük hacim açısından en büyük ikinci kripto para birimidir. Listelenen Ether vadeli işlemlerinin zamana göre test edilmiş, düzenlenmiş CME Group türevleri pazarımıza girişi, Ethereum piyasa katılımcılarının fiyat riskini daha iyi yönetebilmeleri için ileriye doğru bir eğri oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Yaşanan Bitcoin Rallisi

ETH büyümesinin bir başka olası nedeni de devam eden BTC rallisidir. Hafta sonu boyunca, en büyük kripto para birimi, 28.000 doların üzerinde kısa bir artış göstermek için 25.000 doların altından yükselmeyi başardı ve ardından 26.000 doların üzerinde tutmak için geri döndü.

Ayrıca, üçüncü büyük para birimi XRP, ABD düzenleyicisi SEC’in Ripple’a karşı dava açmasının ardından geçtiğimiz hafta XRP’yi son sekiz yıldır kayıtsız bir menkul kıymet olarak satmakla ve bu satışlardan bir milyar dolardan fazla para kazanmakla suçlayarak geçtiğimiz hafta ateş altında. .

Ripple kurucu ortağı Chris Larsen ve CEO Brad Garlinghouse da düzenleyici tarafından görevlendirildi.

Bu iki faktörün de ETH’yi yukarı itmede rol oynamış olması muhtemel.

u.today

binance.gif