• BITCOIN/TL
  561963,361
  % -1,03
 • ETHEREUM/TL
  35080
  % -2,42
 • RIPPLE/TL
  10.31
  % -3,19
 • BITCOIN CASH/TL
  5628.64,254
  % -4,36
 • LITECOIN/TL
  1706.96
  % -1,91
 • COSMOS/TL
  301.77
  % -2,89
 • CARDANO/TL
  19.91
  % -2,25
 • TETHER/TL
  9.27
  % -0,43

Ethereum 2.0: PoS’ye geçişin ETH madencilerine etkileri nasıl olacak?

binance.gif

Ethereum 2.0 Ethereum blockchain için uzun zamandır beklenen bir yükseltmedir. O zamandan beri, madenciler de dahil olmak üzere topluluk, fikir birliği mekanizmasındaki değişikliğin sonuçları üzerinde tartışıyor. 

Yükseltme, Ethereum’un denenmiş ve test edilmiş PoW protokolünden PoS protokolüne geçmesi anlamına gelir. 2.0 blok zinciri üzerinde neredeyse altı yıldır çalışılıyor. Tek şeritli 1.0 blok zinciri, eşzamanlı olarak işlenen işlemlerin sayısını artırmaya yardımcı olacak çok şeritli 2.0 yükseltmesi ile değiştirilecek. 

PoS, zamanla Ethereum madenciliğini kademeli olarak durduracaktı. Topluluktan birkaçı, madencileri “yıl sonuna kadar muhafazakar bir şekilde madenciliğe son vermeye” çağırmaya başladı bile . Ancak, aynı, Çinli gazeteci Colin Wu fizibilitesini işaret ederek açıklık , 

“Çin’deki bazı ETH madencilerine danıştık, genellikle ETH’nin PoW’u bu yılın sonuna kadar bitiremeyeceğine inanıyorlar. Geliştiriciler, boğa piyasası sona ermeden önce ETH2.0’ı tamamlamayı umuyor, ancak bu imkansız bir görev. “

Colin Wu ekledi:

 

“Çin’de ETH2.0’ın asla tamamlanmayacağına dair bir görüş bile var.”

2.0 lansmanı epey bir süredir ertelendi . Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin geçen yıl ağustos ayında şunları söyledi:

“Ethereum 2.0’ın teknik bir perspektiften uygulamaya koymayı beklediğimizden çok daha zor olduğunu kesinlikle kabul ediyorum. Bunu imkansız kılan herhangi bir temel kusur keşfettiğimizi kesinlikle düşünmüyorum ve biteceğini düşünüyorum. Bu sadece bir zaman meselesi ve aslında son zamanlarda oldukça hızlı ilerliyor. “

Enerji verimliliği açısından, PoW’dan PoS’ye geçiş avantajlı olacaktır. Azalan güç tüketiminin ve daha düşük ekipman maliyetlerinin altını çizen bir madenci, şunları söyledi : 

“Ağlarının ciddi bir değişim alanı olacağına inanıyorum. Evlat edinme gerçekleşiyor. İnsanlar ilgileniyor. “ 

Ancak hızlı bir şekilde şunu da ekledi:  

“Madencilikle dünyayı yok etmiyorum… PoW’un Ethereum’u bugün olduğu yere götürdüğünü size hatırlatmama izin verin. Madenciler değiştiğinde düşecek. “

Geçmişte topluluktan insanlar PoW ve PoS tartışmalarına girdiler  . Nisan başında gerçekleşmesi planlanan “güç gösterisi” ve “madenci isyanı” iptal edildi. Zincir bölünmesinin feci sonuçlarının farkına varan muhalif madencilik topluluğu bir adım geride kaldı.

Yani şimdi, devam eden tartışma kızışsa bile, bir zincir bölünmesi veya sert çatallanma pek olası görünmüyor çünkü madenciler, zayıf kar marjları yerine kayıpları seçerek “av tüfeğini kendi ayaklarına doğrultmayacaklar”.

2.0’a geçiş, ağ üzerindeki saldırıları daha da pahalı hale getirecektir, ancak not edilmelidir ki, PoS protokolü daha önce bu kadar büyük bir ölçekte test edilmemiştir. Ethereum, PoS konsensüs mekanizmasına geçiş için en büyük kripto para birimi olacak.

ambcrypto

binance.gif