• BITCOIN/TL
  729716,106
  % 2,09
 • ETHEREUM/TL
  44387
  % 2,42
 • RIPPLE/TL
  13.79
  % 1,01
 • BITCOIN CASH/TL
  6322.61,591
  % 8,07
 • LITECOIN/TL
  1779.86
  % 1,61
 • COSMOS HUB/TL
  192.63
  % 0,25
 • CARDANO/TL
  6.75
  % 0,75
 • TETHER/TL
  27.27
  % 0,10

Elon Musk’ın Tweetlerinin Bitcoin ve Dogecoin’e Olan Etkileri

binance.gif

Blockchain Araştırma Laboratuvarı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Elon Musk’ın Bitcoin ve Dogecoin hakkındaki kamuoyu görüşleri , her iki kripto para biriminde de neredeyse % 20’lik ani artışlara neden oldu.

SpaceX CEO’sunun Twitter’da yaklaşık 44 milyon takipçisi var. 29 Ocak’ta Musk , Twitter biyografisini Bitcoin olarak güncellediğinde, ünlü YouTuber’ların ve NFL yıldızlarının davayı takip ettiğini gören bir eğilimi harekete geçirdi.

Blockchain Araştırma Laboratuvarı’nda araştırmacı olan Lennart Ante, “Kripto para birimi ile ilgili son altı Twitter etkinliğine dayanarak, her olayın ardından oldukça önemli anormal ticaret hacmi tespit ediyoruz,” dedi ve “Bitcoin için % 18,99 ve Dogecoin için farklı zaman dilimlerinde % 17,31’a varan önemli ölçüde anormal getiri keşfediyoruz ”

Büyük güç büyük sorumluluk getirir

Musk’ın kripto para birimi hareketlerini sallama becerisinin sonuçları var.

Ante,

“Sonuçlarımız, halkın gözündeki kişilerin hangi koşullar altında belirli kripto para birimleri hakkında yorum yapması gerektiği sorusuna yol açıyor,” diyen Ante, “Tek bir tweet, Bitcoin’in piyasa değerinde 111 milyar dolarlık bir artışa yol açabiliyorsa, farklı bir tweet, ayrıca benzer bir değere silin. “

Ancak kripto para birimlerinin doğası budur merkezi olmayan ve hükümetlerden ziyade halk tarafından kontrol edilecek şekilde tasarlanan projeler. Dolayısıyla, özel bir vatandaşın bir kripto para biriminin fiyatını etkileyebileceği gerçeği o kadar da büyük bir anlaşma olmayabilir.

Ante, Decrypt’e “İnsanların bunu düşünme hakkı var, ancak finansal kayıplar yaşayana kadar bunu düşünmeye devam edeceksiniz” dedi .

Elon Musk’ın tweet’leri üzerine çalışma

Çalışma, Bitcoin veya Dogecoin ile ilgili altı olaya baktı.

Bitcoin ile ilgili olarak, en önemli gözlemler Musk’ın Twitter biyografisini Bitcoin olarak güncellediği ve çalışmanın biyo güncellemesiyle ilgili olduğunu varsaydığı “geçmişe bakıldığında kaçınılmazdı” tweet attığı 29 Ocak 2021’e odaklandı.

Dogecoin ile ilgili olarak, çalışma Temmuz 2020’ye geri dönen tweetleri dikkate aldı, ancak en önemli gözlem yine 20 Aralık 2020’de gelen birleşik bir tweet ve biyo-güncellemeye baktı. Bu gün Musk, “Tek kelime: Dogecoin, “Ve biyografisini” Dogecoin’in Eski CEO’su “olarak güncelledi.

Çalışmanın yalnızca Musk’ın tweet’lerinden sorumlu olduğu piyasa hareketlerini yakaladığından emin olmak için Ante, Musk’ın tweetlerinden önce dokuz saatlik bir süre boyunca gözlemlenen piyasa hareketlerini karşılaştırdı. Daha sonra bu rakamları, Musk’ın tweet’lerinde meydana gelen gerçek piyasa hareketleriyle karşılaştırdı.

Bu rakamlar arasındaki fark, Ante’ye Musk’ın tweet’lerine atfedilebilecek izole rakamlar verdi.

İşte bulduğu şey.

Musk, Bitcoin fiyatını nasıl pompaladı?

Musk biyografisini Bitcoin olarak değiştirdiğinde, sadece diğer hesapların kendi biyografilerini güncellediği bir hareketlenme eğilimi oluşturmakla kalmadı, neredeyse % 20 Bitcoin getirisi sağladı.

Musk’ın Twitter’da Bitcoin’e yaptığı biyo değişikliği, 30 dakika içinde yaklaşık% 6’lık önemli bir anormal dönüşle sonuçlandı, bu da bir saatte iki kattan% 13’e çıkarak yedi saatte% 19 zirveye ulaştı.

Ante’ye göre bu olay, “tepkiler değil, işlem hacimlerinde büyük artışlara ve büyük ve önemli pozitif anormal getirilere neden olan bağımsız eylemler” olarak görülen iki olaydan biriydi.

Musk’ın Twitter güncellemesi sırasında, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, aşırı taleple doluydu . Binance CEO’su Changpeng Zhao, Musk’ın talepteki artışın nedeni olabileceğini tahmin etti, ancak kesin olarak söyleyemedi.

Musk, Dogecoin’in fiyatını nasıl pompaladı?

Musk birkaç kez Dogecoin hakkında tweet attı, ancak tweetlerinin kripto para birimine fayda sağladığı en önemli örnek 20 Aralık 2020’de oldu.

O gün Musk tweet attı, “Tek kelime: Doge.” Ayrıca o gün biyografisini “Dogecoin’in eski CEO’su” olarak değiştirdi.

Ante’ye göre, bu tweet tek başına sadece beş dakika içinde % 8’in üzerinde anormal bir dönüşle sonuçlandı. Bir saatlik dönemde bu büyüme % 17 ile zirve yaptı.

Musk’ın tweetlerinin Bitcoin ve Dogecoin üzerindeki etkisi artık net. Ancak bu, kripto para birimi endüstrisinin karşılayabileceği bir şey mi?

decrypt

binance.gif