• BITCOIN/TL
  1089062,712
  % 0,03
 • ETHEREUM/TL
  58969
  % 0,56
 • RIPPLE/TL
  17.47
  % -0,50
 • BITCOIN CASH/TL
  6376.9,651
  % -1,11
 • LITECOIN/TL
  2000.16
  % -0,69
 • COSMOS HUB/TL
  266.94
  % 0,73
 • CARDANO/TL
  10.82
  % -2,12
 • TETHER/TL
  28.87
  % -0,10

El Salvador’un En Büyük Bankası Krediler, Kredi Kartları ve Diğer Hizmetler için Bitcoin’i Destekleyecek

binance.gif

El Salvador’da Bitcoin kullanımı en iyi başlangıçlara sahip olmadı. Yine de, finans kurumları zaten yasaya uymak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Ülkenin en büyük finans kurumu olan Bancoagrícola, Bitcoin uyumlu teknoloji çözümlerini dahil eden ilk bankalar arasında yer alıyor ve dijital ödeme girişimi Flexa ile yaptığı ortaklık sayesinde altyapısını şimdiden Bitcoin hizmetleri sunacak şekilde uyarlıyor.

Bancoargícola ve Flexa İş Ortağı Bitcoin’i Bankalara Getirecek

Bir göre resmi basın açıklaması Flexa paylaştığı, her iki tarafın entegrasyon Salvadorluların bakılmaksızın Bitcoin veya dolar tercih edip temel bankacılık hizmetlerini kullanmak için izin verecektir.

Başlangıç, Bancoagrícola’nın Bitcoin Yasasına en kısa sürede uyum sağlamak amacıyla krediler, kredi kartları ve ticari mallar ve hizmetler için Bitcoin’i desteklemeye başladığını belirtti.

Başkan Bukele tarafından Haziran ayında tanıtılan ve birkaç saat sonra ülkenin Bukele yanlısı kongresi tarafından onaylanan Bitcoin Yasası, Bitcoin’in yasal bir ihale olarak tanınmasını ve kullanımı için gerekli asgari araçlarla herhangi bir ekonomik ajan tarafından zorunlu kabul edilmesini şart koşuyor.

Bitcoin bankacılık yapısının dışında çalıştığından, hükümet Chivo cüzdanını yarattı ve onu indiren tüm Salvadorlulara havadan 30 $ BTC gönderdi. Chivo cüzdanı emanettir, doğrudan herhangi bir bankaya bağlı değildir ve Bitcoin ile dolar arasında anında ve iddiaya göre sıfır ücretli alışverişe izin verir.

Ancak Bancoagrícola, entegre finansal hizmetler açısından bir adım daha ileri gidecektir. Ortaklık, Chivo Cüzdanını kullanmaya gerek kalmadan Bancoagrícola’nın satış noktalarında Bitcoin uyumluluğu sunmaya bile hizmet edecek.

Yenilik Yapanlar Sadece El Salvador’daki Bankalar Değil

Bancoagrícola, Kolombiya’nın önde gelen bankası Bancolombia’nın bir yan kuruluşudur. Bu ülkede Bancolombia, 2019’dan beri yürürlükte olan düzenleyici sanal alan sayesinde benzer hizmetler sunmak için ABD tarafından düzenlenen kripto para borsası Gemini ile bir entegrasyon üzerinde çalışıyor .

Flexa ile entegrasyon, dünya çapında benzersiz bir yenilik olacaktır. Bancoagrícola’nın COO’su Carlos Mauricio Novoa, geleceğe yönelik beklentilerden heyecan duyduklarını ve ülkede başlayan bu yeni ekonomik aşamada hizmetlerini iyileştirmeye devam etmeyi umduklarını söyledi.

“El Salvador’da, tüm finansal ürün grubumuzda müşterilerimize bitcoin erişimi sağlayan ve finansal kapsayıcılığı artıran ilk finans kurumu olmaktan heyecan duyuyoruz. Flexa, El Salvador’da yasal ödeme aracı olarak bitcoin kullanan müşterilerimizin deneyimlerine öncelik vermemizde bize yardımcı oldu; Uzun bir süre onlarla birlikte yenilik yapmaya devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Bu çözüm sayesinde Salvadorlular, devlet destekli Chivo cüzdanının yanında üçüncü taraf bir cüzdan kullansalar bile Bitcoin-fiat uyumluluğuna sahip olacaklar.

cryptopotato

binance.gif