• BITCOIN/TL
  1146926,437
  % 0,74
 • ETHEREUM/TL
  62793
  % 0,74
 • RIPPLE/TL
  17.99
  % 0,53
 • BITCOIN CASH/TL
  6576.69,341
  % -0,07
 • LITECOIN/TL
  2078.4
  % -0,85
 • COSMOS HUB/TL
  273.92
  % -2,10
 • CARDANO/TL
  11.31
  % -0,50
 • TETHER/TL
  28.97
  % 0,19

CryptoQuant CEO’su, Bitcoin’in S2F Modelinin Kusurlu Olduğunu Savunuyor

binance.gif

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, popüler Bitcoin stok akış modelinin kusurlu olduğunu ve varlığın fiyatının tahmin edildiği gibi altı basamaklı bir bölgeye ulaşmayabileceğini iddia etti. Yakın tarihli bir röportajda, stabilcoinlerin azalan ihracından, negatif GBTC priminden ve BTC’nin fiyatının potansiyel sonuçlarından da bahsetti.

BTC S2F Modeli Kusurlu

Birkaç yıl önce geliştirilen stok akış modeli ve varyasyonları , potansiyel bir fiyat performansını belirlemek için yıllık BTC arzını (akış) ve mevcut stokların veya rezervlerin (stok) boyutunu dikkate alır. Tahminler, en azından, Bitcoin’in yıl sonuna kadar 288.000 dolara dokunduğunu görmesiyle, biraz iyimserdi.

Modelin topluluk içinde pek çok destekçisi olmasına rağmen , aynı zamanda şüphelilerden de adil bir payı var. Ki Young Ju, yakın zamanda bir röportajda belirttiği gibi onlardan biri gibi görünüyor .

“S2F modelinin talep tarafı açısından kusurlu olduğunu düşünüyorum. Bu model kıtlık üzerine kuruludur ve kıtlık arz tarafı ile ilgilidir. Bu nedenle mevcut BTC fiyatı, S2F modelinin öngördüğü fiyattan büyük ölçüde sapıyor.

Örneğin, tüm borsalar için toplu BTC rezervleri hem arz/talep yönlü faktörlere sahiptir. İnsanlar BTC satmak isterse borsalara gönderirler. Aksi takdirde, onlar (çoğunlukla balinalar) borsalardan emanetçi cüzdanlarına çekilirler.”

Twitter’da PlanB’yi kullanan yaratıcı, talep tarafı faktörlerini görmek için daha fazla değişken eklerse, modelin “daha doğru” olabileceğini ekledi.

Yine de, modelin geçmişte oldukça doğru fiyat hareketleri sağladığını belirtmekte fayda var. PlanB daha önce BTC’nin fiyatının sadece yukarı gitmediğini kabul etmişti, ancak daha makro bir ölçekte bakıldığında tahmin edilen yolu takip etti. Bu nedenle, PlanB yakın zamanda bitcoin’in S2F’ye uygun olarak “saat gibi” çalıştığı sonucuna vardı .

GBTC, Stabilcoin İhracı ve BTC’nin Fiyatı

Fiat para birimlerine, altına veya diğer geleneksel finansal araçlara sabitlenmiş tokenler anlamına gelen stabilcoinler, son bir yılda popülaritesini ve arzını hızla artırdı. Bununla birlikte, ihraç son zamanlarda yavaşladı ve Ju, bunun “bu günlerde birçok stablecoin’in kullanılması” nedeniyle olduğu yorumunu yaptı.

BTC’nin 65.000 doların üzerinde keşfedilmemiş bölgeye yönelmek için daha fazla sabit paraya veya fiat rampalarına ihtiyacı olduğuna inanıyor, ki bu şu anda böyle görünmüyor. “Trend, stabilcoinleri kullanmak ve daha az verilen stabilcoinleri kullanmak gibi görünüyor” dedi.

CryptoQuant’ın CEO’su, Grayscale Bitcoin Trust’a ve piyasadaki rolüne de değindi. BTC odaklı en büyük aktif fon, Ju’nun rekabete ve ETF umutlarına bağladığı aylardır negatif bir prim aldı.

“Bence bu olumsuz primin ana nedeni, insanların Bitcoin ETF’lerinin yakın zamanda onaylanacağını düşünmeleri. ETF’ler onaylanırsa, insanların artık Bitcoin Trust ürünlerine ihtiyacı kalmaz.”

Kanada, geçtiğimiz birkaç ay içinde şimdiden üç BTC ETF’sine yeşil ışık yaktı ve Brezilya onu izledi. Bununla birlikte, ABD SEC, başvuru sıkıntısı olmamasına rağmen hala bunu yapmakta isteksizdir .

Grayscale ayrıca Bitcoin Trust’ı bir Bitcoin ETF’ye dönüştürme planlarını duyurdu ve en son şirkete böyle bir ürün yolunda yardımcı olması için yeni bir yönetici tuttu .

Ayrı bir gelişmede Ju, geçtiğimiz yıl milyarlarca dolar değerinde BTC satın alan MicroStrategy ve Tesla gibi şirketlerin Grayscale yerine Coinbase Prime ve OTC masalarını kullanma eğiliminde olduğunu kaydetti.

cryptopotato

binance.gif