• BITCOIN/TL
  1095451,719
  % 1,53
 • ETHEREUM/TL
  59252
  % 0,59
 • RIPPLE/TL
  17.69
  % 1,17
 • BITCOIN CASH/TL
  6465.93,190
  % -0,01
 • LITECOIN/TL
  2022.7
  % 0,82
 • COSMOS HUB/TL
  268.16
  % -0,57
 • CARDANO/TL
  11.18
  % 1,70
 • TETHER/TL
  28.93
  % 0,07

CoinShares, Bitcoin Borsasında İşlem Gören ETP’yi başlattı

binance.gif

Kripto varlık yöneticisi CoinShares, fiziksel olarak desteklenen yeni bir bitcoin borsasında işlem gören ürünü (ETP)’ yi piyasaya sürüyor.

CoinShares Physical Bitcoin (BITC) olarak adlandırılan ürün, bugün İsviçre’nin ana borsası SIX’te listelenecek. Her bir BITC birimi 0.001 bitcoin ile desteklenecektir.

ETP’ler, hisseler gibi takas edilir ve kapatılır. Bir dayanak varlığın performansını yansıtmayı amaçlayan pasif yatırımlardır. CoinShares’in BITC ürünü fiziksel olarak desteklendiğinden, yükümlülükleri güvence altına almak için doğrudan dayanak varlığa sahip olacaktır.

Firmanın mevcut bitcoin ürünleri sentetik olarak yapılandırılmıştır. CoinShares’in ürün başkanı Townsend Lansing, The Block’a “Bu, fiziksel olarak% 100 desteklenmedikleri anlamına geliyor,” dedi. “Fiziksel bitcoin’deki maruziyetin en az% 75’ini tutuyorlar ve kalan% 25 likidite amacıyla bitcoin vadeli işlemleri veya nakit elde etmek için kullanılabilir.” Öte yandan BITC, “her zaman% 100 fiziksel olacaktır” dedi Lansing.

Lansing’e göre fiziksel olarak desteklenen bir ETP kredi riskini en aza indiriyor. Sentetik bir ETP ile “her zaman bir miktar kredi riski unsuru vardır, çünkü etkin bir şekilde finansal yükümlülükleriniz vardır.”

Nitekim CoinShares’in mevcut bitcoin ETP’leri için karşı tarafı GABI Trading’dir ve bu nedenle kredi riskine maruz kalmaktadır. CoinShares, “GABI Trading’in yeterli sermayeye sahip olmadığı veya başka bir şekilde İhraç Eden’in geri ödeyemediği herhangi bir koşul, İhraççının işi ve finansal durumu üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir ve daha sonra Sertifikalar tarafından yaratılan yükümlülüklerini geri ödeme yeteneği” diyor CoinShares , web sitesi.

BITC’ye gelince, bir CoinShares kuruluşu doğrudan fiziksel bitcoinleri tutacaktır. Bu varlık, CoinShares, Ledger ve Nomura arasındaki bir ortak girişim olan Komainu’dur.

BITC, CoinShares’in% 2 ücret alan mevcut bitcoin ETP’lerine kıyasla% 0,98 oranında daha düşük bir gider oranına sahip olacak. Lansing, yasal sınırlamalar nedeniyle mevcut ürünlerin ücretlerinin artık azaltılmayacağını söyledi. “Bir bitcoin ETP’yi ilk başlattığımızda, bir bitcoin ETP yapmanın gerçekten tek yolu vardı, yani sentetik bir yapı. Artık her iki ürünü de aynı anda çalıştıracaktık ve yatırımcılar istediklerini seçebilirler.”

Avrupa merkezli CoinShares şu anda yaklaşık 3,5 milyar dolar değerinde varlığı yönetiyor. ABD merkezli rakibi Grayscale ise 27 milyar doların üzerinde AUM’ye sahip. Bitcoin yatırım ürünlerinin Avrupa’da neden daha az popüler olduğu sorulduğunda, Lansing, ABD’nin zaten çok daha büyük bir pazar olduğunu, “bu nedenle bir ABD ürününün Avrupa’daki eşdeğerinden daha büyük olduğunu görürsünüz” dedi.

“Yıllarımı emtia ürünleri yaparak geçirdim ve Avrupa pazarında en uzun süre en büyük altın ürünlerine, altın ETP’lerine sahip olan bir şirkette çalıştım ve bunlar eşdeğer ABD ürünlerinden dört veya beş kat daha küçüktü. Yani bu her zaman için bir şeydir , “dedi Lansing. “ABD, karmaşıklık ve erişim açısından dünyanın en büyük olmasa da en büyüklerinden biri olan tek ve birleşik bir finans piyasasıdır.”

Bununla birlikte, Avrupa’daki kripto ETP sağlayıcıları büyüyor. Daha geçen hafta, Almanya merkezli ETC Group ayrıca SIX’te fiziksel olarak desteklenen bir bitcoin ETP’yi listeledi .

theblockcrypto

binance.gif