• BITCOIN/TL
  761486,140
  % 1,52
 • ETHEREUM/TL
  45290
  % -0,24
 • RIPPLE/TL
  14.61
  % 3,43
 • BITCOIN CASH/TL
  6312.23,368
  % -0,71
 • LITECOIN/TL
  1766.44
  % -1,98
 • COSMOS HUB/TL
  191.73
  % -2,37
 • CARDANO/TL
  7.08
  % -0,92
 • TETHER/TL
  27.57
  % 0,28

Coinbase, 61.5 Milyon Dolarlık Ceza Ödeyecek

binance.gif

Coinbase, doğrudan listelenmesinden hemen önce, CFTC’nin borsanın yasadışı yıkama ticareti uygulamaları yaptığını tespit etmesinden sonra 6,5 ​​milyon dolarlık para cezasını kabul etti.

CFTC, Coinbase’in Coinmarketcap ve CME Bitcoin Real Time Index gibi hizmetlere yanıltıcı bilgiler sağlayan ticaret uygulamalarında yer alabileceğini buldu. Bu, ticaret botlarının uygunsuz kullanımı ve hatta kimliği belirsiz bir işçinin düzensiz eylemleri nedeniyle gerçekleşti.

Yürütme Direktörü Vincent McGonagle’a göre, bu para cezası, kripto para birimi endüstrisine, CFTC’nin Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenmiş borsalar tarafından gerçekleştirilmiş olabilecek yasadışı uygulamaları soruşturma ve cezalandırma çabalarını artırdığına dair bir mesaj gönderiyor.

“Yanlış, yanıltıcı veya yanlış işlem bilgilerinin bildirilmesi, dijital varlık fiyatlandırmasının bütünlüğüne zarar veriyor. Bu yaptırım eylemi, Komisyonun bu tür bilgilerin bütünlüğünü ve şeffaflığını korumak için harekete geçeceği mesajını veriyor. “

Coinbase, doğrudan listeleme yapılmadan önce kirli bir yer bırakmamak için para cezasını ödemeyi kabul etti. Sdfsf’e geri döndüğünde , CFTC tarafından sağlanan bir dizi yönergeye uymak için Coinbase Pro’da marj ticaretini de devre dışı bıraktı .

CFTC , düzensizliğin, geçmişte GDAX’ın uyguladığı iki sipariş otomasyon programının kötüye kullanılması nedeniyle meydana geldiğini açıklıyor . GDAX daha sonra 2018’de Coinbase Pro olarak yeniden markalandı ve ileri düzey kullanıcılara yönelik bir ticaret platformudur.

O sırada platform, işlemleri otomatikleştirmek için Hedger ve Replicator yazılımını kullandı. CFTC, iki programın nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak açıklamıyor, ancak birbirlerine karşı ticaret yapmış olabilecekleri biliniyor.

Bu gerçekleştiğinde, platformda gerçekleşen gerçek aktiviteden daha yüksek hacimler bildirerek yatırımcıları Coinbase’i belirli bir çift için kullanmaya teşvik ettiler çünkü daha aktif kabul edildi.

Elbette bu, basın toplantısında platforma yönelik olumsuz yorumlardan kaçınmayan ABD düzenleyicilerinin hoşuna gitmedi:

Coinbase, işlettiği GDAX elektronik ticaret platformunda Bitcoin dahil olmak üzere dijital varlıklardaki işlemlerle ilgili yanlış, yanıltıcı veya yanlış raporlar verdi.

FTX’in CEO’sunun spekülasyonuna göre Hedger, fiyatları dengelemek için minimum müdahale isteyen bir algoritma olabilirken, replikatör çiftler üzerinde kâr maksimizasyonu veya likidite sürdürme odağına sahip olabilir.

CFTC ayrıca, kimliği belirsiz bir personelin platformu Litecoin piyasasını manipüle etmek için kullandığından, artan likidite veya aktivite görünümü verdiğinden bahsetmektedir.

Emir ayrıca, altı haftalık bir dönemden (Ağustos’tan Eylül 2016’ya kadar) eski bir Coinbase çalışanının, birbirleriyle eşleşen ve birbiriyle eşleşen GDAX üzerindeki Litecoin / Bitcoin alım satım çiftine kasıtlı olarak alım ve satım emri vererek manipülatif veya aldatıcı bir cihaz kullandığını tespit etti. . Bu, Litecoin’de likidite ve alım satım ilgisinin yanıltıcı görünümünü yarattı. Bu nedenle Coinbase’in bu çalışanın davranışından sorumlu olduğu anlaşılmaktadır.

Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee, Coinbase’de Mühendislik Direktörü olarak çalıştığı için bu tesadüf ilginçtir. Bununla birlikte, sürümde Charlie Lee veya başka herhangi bir personelden bahsedilmiyor, bu da değişimi bu yanlış davranıştan ana sorumlu yapıyor.

Charlie Lee, konu hakkında yorum yapmadı, Coinbase veya yönetici ekibinden herhangi biri de yok.

cryptopotato

binance.gif