• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Çin’in Kripto Üzerindeki Baskısı Yoğunlaşıyor: İç Moğolistan’da 10.000’den Fazla Maden Makinasına El Koyuldu

binance.gif

Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, İç Moğolistan’da devlet tarafından işletilen bir teknoloji parkından 10.100 kripto para birimi madencilik teçhizatına el koydu. Operasyon, bu eyalette bu tür 45. el koyma eylemi oldu.

Çin Kripto Madenciliğine Karşı

Çin hükümeti (PBoC), dijital varlıklarla uğraşmanın ülke sınırları içinde yasaklandığını bir kez daha hatırlattıktan sadece birkaç gün sonra , kuzeydeki İç Moğolistan eyaletinde madencilik ekipmanlarına el koydu.

Yerel basına göre , operasyondan sorumlu Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), Bayannaoer Ekonomik Kalkınma Bölgesi’ndeki KOBİ Öncü Parkı’ndaki bir depoda şüpheli faaliyet hakkında bilgi aldı.

Tesisi araştırdıktan sonra, NDRC 10.100 kripto para madenciliği makinesini keşfetti ve ele geçirdi. Yetkililer, madenin elektrik tüketiminin 1.104 kWh olduğunu açıkladı.

Şimdiye kadar, Çin kripto para baskını, yalnızca İç Moğolistan eyaletinde teorik olarak yılda 6,58 milyar kilovat saat elektrik tasarrufu sağlayan 45 madencilik projesinin kapatılmasına yol açtı.

İlginç bir şekilde, bu 2 milyon ton standart kömüre eşittir. Hükümet, önemli maden alanları olarak bilinen diğer Çin eyaletlerinde de bu tür operasyonları gerçekleştirdi. Yani bunlar Sichuan , Yunnan, Xinjiang ve Qinghai idi.

Yerel Madenciler Çin’den Ayrılır mı?

Çin’deki düşmanca kripto para ortamı, faaliyetlerini durdurmak yerine bazı yerel madencilerin işlerini başka ülkelere taşımasına neden oldu. En azından, Mayıs ayında PBoC’nin BTC ve diğer dijital varlıklarla çalışma yasağını yinelediği durum buydu.

Yakın zamanda Çin cryptocurrency madenciler Maryland, ABD ve Guangzhou arası Bitcoin madencilik ekipmanı yaklaşık 3 ton transfer etti. İlginç bir şekilde, Facebook’un kripto projesi Diem’in ortak yaratıcısı ve yönetim kurulu üyesi David Marcus’a göre, Çin’in gösterdiği dijital varlıklara yönelik düşmanca tutum BTC için büyük bir gelişme olabilir.

Konuyla ilgili benzer bir görüş de Senatör Pat Toomey’den geldi. Politikacı söyledi en doldurulmuş ülkedeki cryptocurrency darbe ABD için faydalı olduğu alabileceğini söyledi:

“Çin’in Bitcoin de dahil olmak üzere kripto üzerindeki otoriter baskısı ABD için büyük bir fırsat, aynı zamanda Çin’deki devasa yapısal avantajımızı da hatırlatıyor.”

Ayrıca, Pekin’in ekonomik özgürlüğe o kadar düşman olduğuna ve on yıllardır finans alanında tartışmasız en heyecan verici yeniliğe kendi halkının katılmasına bile tahammül edemeyeceklerine dikkat çekti.

cryptopotato

binance.gif